JEMGYÝET

Orta Asya’ya ülkelerinde terörle mücadelede etkin işbirliği

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Küresel Terörle Mücadele Stratejisinin Orta Asya’daki uygulanmasına yönelik üst düzey toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, BM Genel Sekreteri Yardımcısı, BM Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Vladimir Voronkov, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov, Orta Asya’nın diğer ülkelerinin bakan yardımcıları, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler, yerel ve yabancı basın mensupları katıldı.

Atavatan Türkmenistan dergisinde takip ettiği toplantı Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile BM Orta Asya Önleyici Diplomasi Merkezi’nin ortaklaşa düzenledi.  

Toplantı sonrasında BM Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Vladimir Voronkov basın toplantısı düzenlendi. Türkmenistan’ı ilk defa ziyaret ettiğini ve bundan çok memnun kaldığını belirten Voronkov, Devlet Başkanı ile görüştüğünü belirtti.

Türkmen Lider’in BM ile Türkmenistan ilişkilerine büyük önem verdiğini kaydeden Voronkov, Birleşmiş Milletler Küresel Terörle Mücadele Stratejisinin Orta Asya’daki uygulanmasından memnun kaldığını, bölge ülkelerin süt düzeyde katıldıklarını ve bunun da ortak mücadelede işbirliğinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Terörle mücadele stratejisinin Orta Asya’daki uygulanma planının diğer bölgeler içinde örnek olacak nitelikte olduğunun altını çizen Voronkov, terörün uluslararası bir tehdit oluşturduğu için ortak mücadelenin önemli olduğunu belirtti.

BM Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Natalia Gherman ise basın açıklamasında, terörle mücadele konusunda 3.aşamayı başlattıklarını kaydetti. İlk aşamaların 2010-2017 yıllarında gerçekleştirildiğine dikkat çeken Gherman, 3.aşamasında Orta Asya ülkeleri olarak terörle mücadelede potansiyelin arttırılacağını belirtti.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy