TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Orta Asya’nın Dev Hastanesi İnşa Ediliyor

Türkmenistan sağlık sektöründeki dev yatırımları ile Orta Asya’nın en büyüğü konumunda. Başkent Aşkabat olmak üzere ülkenin bütün vilayetlerinde önemli sağlık tesisleri inşa edilmektedir. Bu yatırımlar sonucunda Türkmenistan yakın gelecekte Orta Asya’nın sağlık üssü konumuna gelecek.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Lebap vilayeti gezisi kapsamında Türkmenabat kentinde inşa edilmekte olan bölgenin dev sağlık merkezinin inşaatını inceledi. Kentin güney bölgesinde inşa edilmekte olan çok yönlü hastane 836 yataklıdır. 

47,6 bin metrekare alana sahip olan hastane, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Nahal yerel firması tarafından kurulmaktadır. 2 ana kampüsten oluşan hastanenin bir binası 5 katlı, diğer ise 3 katlıdır. 5 katlı binada 676 hastanın tedavi edilmesi için bütün imkânlar oluşturulacak. 3 katlı 160 yataklı binada ise bulaşıcı hastalıklar mücadele eden hastalar tedavi altına alınacak.

Devlet Başkanı, bu dev tesisin yurtdışından da hastalar kabul edebileceğini söyleyerek, buna Afganistan’ı örnek gösterdi. Türkmen Lider, bu nedenle, hastanede yurtdışından hastaların da kabul edilmesi için çaba gösterilmesini istedi.

Hastanenin laboratuvarları sağlık sektöründeki son teknoloji ile donatılacak. Bunun sonucunda ultra-hassas analizler yapmak ve erken aşamalarında enfeksiyonu tanımlamak için bütün imkanlara sahip olunacak. 

Türkmen Lider, hastanenin çatısında helikopter pistinin kurulmasını istedi. Hastaların helikopter ile de hastaneye ulaştırılması konusunda bir takım talimatlar verdi. Bu dev sağlık merkezinin bu sene sonuna doğru açılması hedefleniyor. Hastaneye yakın bir alanda ise 200 aile için konut da inşa edilmektedir.

2008-2016 yılları arasında Lebap vilayetinde 46 hastane, sağlık merkezi ve çeşitli sağlık tesisleri inşa edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle