JEMGYÝET

Orta Asya’da Enerji Güvenliği meselesi Türkmenistan’da masaya yatırıldı

Enerji alanında dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan, gelecek sene Enerji Şartı Konferansının Dönem Başkanlığını da yürütecek olan Türkmenistan, enerji alanında politikaların ele alındığı konferansların yapıldığı merkezlerinin biri haline gelmektedir. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığından bildirildiğine göre, 14-15 Aralık 2016 tarihinde  Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı binasında “Bağımsızlığın 25 Yıl Dönemi: Orta Asya’da Enerji Güvenliğinin Meseleleri” konulu uzmanlar derecesindeki bölgesel konferans gerçekleştirildi.

Konferans, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından NATO Orta Asya ülkeleri ile iletişim ve işbirliği İdaresinin, Birleşik Krallığın Türkmenistan Elçiliği ve Birleşik Krallığın  Krallığı koruma İlim Enstitüsü (RUSI) ile işbirliğinde gerçekleştirildi.

Konferansa, Türkmenistan’ın, Afganistan’ın, Hindistan’ın, Kazakistan’ın, Kırgızistan’ın, Pakistan’ın, Tacikistan’ın, Özbekistan’ın ilgili uzmanlarının yanı sıra, çok sayıda davet edilenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda, enerji güvenliğinin yanı sıra, Orta Asya’da, ayrıca, Afganistan’da, Hindistan’da ve Pakistan’da güvenlik konuları da istişare edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri