TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Orta Asya’da Enerji Güvenliği meselesi Türkmenistan’da masaya yatırıldı

Enerji alanında dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan, gelecek sene Enerji Şartı Konferansının Dönem Başkanlığını da yürütecek olan Türkmenistan, enerji alanında politikaların ele alındığı konferansların yapıldığı merkezlerinin biri haline gelmektedir. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığından bildirildiğine göre, 14-15 Aralık 2016 tarihinde  Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı binasında “Bağımsızlığın 25 Yıl Dönemi: Orta Asya’da Enerji Güvenliğinin Meseleleri” konulu uzmanlar derecesindeki bölgesel konferans gerçekleştirildi.

Konferans, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından NATO Orta Asya ülkeleri ile iletişim ve işbirliği İdaresinin, Birleşik Krallığın Türkmenistan Elçiliği ve Birleşik Krallığın  Krallığı koruma İlim Enstitüsü (RUSI) ile işbirliğinde gerçekleştirildi.

Konferansa, Türkmenistan’ın, Afganistan’ın, Hindistan’ın, Kazakistan’ın, Kırgızistan’ın, Pakistan’ın, Tacikistan’ın, Özbekistan’ın ilgili uzmanlarının yanı sıra, çok sayıda davet edilenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda, enerji güvenliğinin yanı sıra, Orta Asya’da, ayrıca, Afganistan’da, Hindistan’da ve Pakistan’da güvenlik konuları da istişare edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle