JEMGYÝET

Orta Asya Uluslararası Çevre Forumu Aşkabat’ta başladı

Orta Asya Uluslararası Çevre Forumu, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta başladı. 5 Haziran Dünya Çevre günü dolayısıyla düzenlenen foruma, Orta Asya ülkeleri yanı sıra Avrupa ülkelerinden, uluslararası örgüt ve kuruluşlardan temsilciler katılıyor.

7 Haziran’a kadar devam edecek olan forumun açılış töreni, Aşkabat’taki Yıldız otelde gerçekleştirildi. Forumun  açılış törenini Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisi de takip etti. Törene katılan tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un mesajını okudu.

Türkmen Lider mesajında, Türkmenistan’ın uyguladığı çevre politikası öncelikleri arasında çevreyi temiz tutma, gelecek nesiller için eşsiz doğanın korunması, biyolojik kaynakların verimli kullanılması, ekoloji alanında bölgesel ve uluslararası işbirliğinin yapılması gibi konuların yer aldığını belirtti.

Devlet Başkanı, Aşkabat’ın kıyılarında, Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde ve bütün vilayetlerde ormanlık alanların oluşturulduğunu, Karakum çölünde Altın Asır Türkmen gölünün kurulduğunu, toprakların bozulması ve çölleşmeye karşı etkin bir mücadele yapıldığını ifade etti.

Türkmenistan’ın BM Kalkınma Fonu, BM Çevre Programı, Küresel Ekoloji Fonu, Aral’ı Kurtarma Uluslararası Fonu, Orta Asya Bölgesel ekoloji Merkezi ile yakından işbirliği yaptıklarını ifade eden Devlet Başkanı, ekolojik güvenliğin sağlanması için kapsamlı programları hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi. 

Orta Asya bölgesinde uluslararası düzeyde ekoloji konulu forumun yapılması kararlaştırılmıştı. Bunun ilki Aşkabat’ta başladı. Foruma katılan Orta Asya bölgelerinden temsilciler, iklim değişikliği, doğanın korunması, su kaynaklarının verimli kullanılması konularında kendi ülkelerindeki çevre programları hakkında bilgi verdi.

“Orta Asya’da Sürdürülebilir Kalkınma için Su İşbirliği ve İklim Değişikliği“ konulu Orta Asya Uluslararası Ekoloji Forumu’nda yapılacak sunumlarda iklim değişikliği ve su işbirliği alanında yapılan çalışmalar değerlendirilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Buharest şäherinde “TIBCO-2024” halkara sergisine gatnaşar

“Senagat töleg” ykjam programma bilen meýletin haýyr-sahawat serişdelerini tölemek mümkinçiligi

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri