JEMGYÝET

Orta Asya Liderlerinin Zirvesi gerçekleşti

Kazakistan’ın başkenti Astana şehrinde Orta Asya Devlet Başkanlarının Çalışma (Danışma) Toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıya, ev sahibi Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Cenbekov, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ve Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva katıldı.

Ev sahibi ülke Devlet Başkanı Nazarbayev, bölge ülkelerinin arasında danışma amaçlı çalışma toplantısının yapılma fikrinin Özbekistan Devlet Başkanı’na ait olduğunu söyledi. Orta Asya ülkeleri arasındaki entegrasyonun hızlandırılmasına imkân sağlayacak bu toplantının Nevruz bayramı öncesinde yapıldığını söyleyen Nazarbayev, bu toplantıların Orta Asya ülkelerinin potansiyelini birleştirmek, bölgelerarası ticareti arttırmak, bölgesel güvenliği sağlamak ve halkların yakınlaşmasını sağlamak açısında önemli olduğunu ifade etti.

Bölge ülkeleri arasındaki ticari ilişkilerin geliştiğini, hükümetler arası komisyon toplantıların yapıldığını, yeni karayolların, köprülerin inşa edildiğini, yeni uçak seferlerinin düzenlendiğini belirten Kazak Lider, bölgenin önemli ülkeleri Rusya ve Çin ile münasebetlerin geliştirilmesinin önemine değindi.

Kırgız Lider, bu toplantının dostane ve iyi komşuluk münasebetlerinin gelişmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Tacik Lider, Orta Asya bölgesinin ulaştırma ve lojistik potansiyelinin daha da arttırılması konusunda değindi. Özbek Lider, bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanmasında ticaret ve ekonomik işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

Türkmenistan Meclis Başkanı, Türkmen Liderinin zirveye katılan liderlere gönderdiği mesajı okudu. Türkmen Lider mesajında, Orta Asya'daki en yakın komşularıyla işbirliğinin geliştirilmesinin, Türkmenistan'ın dış politika stratejisinin öncelikli alanlarından biri olduğunu ifade etti.

Toplantı sonrasında Kazak Lider basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarına bilgi veren Kazak Lider, Birleşmiş Milletler verilerine göre, son 10 yılda Orta Asya'daki ortalama GSYİH’ın yüzde 6,2 oranında büyüdüğünü, bu rakamın ortalama yüzde 2,6 oranındaki dünya ekonomik büyümesinden önemli ölçüde yüksek olduğuna dikkat çekti.

Toplantıda ayrıca, Orta Asya liderleri ortak bildiri yayınladı. Ayrıca liderler her sene Nevruz bayramı öncesinde liderler toplantısının yapılması konusunda anlaştılar. Bir sonraki toplantının Özbekistan Devlet Başkanı’nın davetiyle Taşkent’te yapılması kararlaştırıldı.

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi