JEMGYÝET

Orta Asya Liderleri, Aral için toplanacak

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (UAFK) başkanlığını yürüten Türkmenistan, bu fona üye ülkelerin Devlet Başkanlarının zirvesine ev sahipliği yapacak. Bu konuyla ilgili bilgiyi, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov açıkladı.

UAFK’ın kurucu ülkelerinin Liderler Zirvesi için ülkeler ile görüşmelerin yapıldığı ve zirvede ele alınacak konuların görüşüldüğü ifade edildi. Ayrıca, zirvede imzalanacak belgeler hazırlıklarının devam ettiği açıklandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık yaparak, Aral denizinin kıyısındaki ekolojik durumun iyileştirilmesi için işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

Türkmenistan, bu konuda somut teklifler ile Birleşmiş Milletlerle görüştü. Aral denizinin havzası için BM Özel Programının hazırlanması yönünde teklifte bulunan Türkmenistan, BM’nin Aral sorununa ayrıcalık tanıması için çaba gösteriyor.

Türkmenistan, 2017-2019 yıllar için Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık ediyor.

Aral’ın kuruması sonucunda yol açan ekolojik sorunlar ile mücadele etmek amacıyla 1993 yılında  Uluslararası Aral'ı Kurtarma Fonu oluşturuldu.  Bu fonu Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan oluşturdular. Uluslararası Aral'ı Kurtarma Fonu çerçevesinde Devletlerarası su işleri koordinasyon grubu ve Devletlerarası sürdürülebilir kalkınma grubu oluşturuldu. Buna ilişkin, Orta Asya ülkeleri için ortak ekoloji programı olan Bölgesel çevreyi korumaya yönelik eylem planı kabul edildi.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi