JEMGYÝET

Orta Asya + Japonya Diyaloğu güýçlendiriliyor

“Orta Asya + Japonya” diyalogu Dışişleri Bakanlarının 7. toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Tacikistan Hükümet Binası’nda yapılan toplantıya, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono başta olmak üzere Tacikistan Dışişlerı Bakanı Sirojiddin Muhriddin, Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov ve Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev katıldı. Ayrıca, toplantıya Afganistan Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani de davet edildi.

2004 yılında, Japonya, bölge ülkeleri ile daha yakın bağlarının güçlendirilmesi ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Orta Asya ülkeleriyle “Orta Asya + Japonya” Diyalogu ile yeni bir işbirliği biçimi başlattı. Söz konusu Diyalog,  Japonya ile Orta Asya arasında işbirliğinin sağlam bir temelde geliştirilmesi için gerçek bir platform olarak hizmet vermektedir.

Toplantıda, taraflar turizm, ticaret, yatırım, kalkınma ve bölgesel güvenlik alanında işbirliğini değerlendirdi. Ayrı bir blokta, Afganistan Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani’nin misafir olarak davet edildiği bölgesel güvenlik sorunları ele alındı. Katılımcılar terörle mücadele, gıda ve çevre güvenliğinin yanı sıra diğer konuları değerlendirdi.

Orta Asya + Japonya Bakanlar Konseyi Toplantısı’nın sonunda, Diyalog üyesi ülkelerin delegasyonlarının başkanları ortak beyanı imzaladılar.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy