TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Orta Asya-Japonya Dışişleri Bakanları Toplantısı, Aşkabat’ta yapıldı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Orta Asya-Japonya Diyaloğu kapsamında 6.Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirildi. Türkmenistan’ın 2014 yılından bu yana başkanlığı yaptığı diyalog kapsamındaki Bakanlar toplantısında, bölgesel güvenlik, Orta Asya ve Japonya arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği konuları değerlendirildi ve ulaştırma ile lojistik alanında bölgesel işbirliğinin yol haritası kabul edildi.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un başkanlığında yapılan toplantıya, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Aslov ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov katıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, Japonya ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin pekiştirilmesi, küresel ve bölgesel güvenlik, Afganistan’daki son durum değerlendirildi. Toplantı sonrasında bakanlar ortak bildiriye imza attı ve ulaştırma ile lojistik alanında bölgesel işbirliğini öngören yol haritası kabul edildi.

Daha sonra bakanlar basın açıklamasında bulundu. Toplantıya ev sahipliği yapan Türkmen Dışişleri Bakanı, bakanlara teker teker söz verdi. Japon Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, söz konusu diyalog kapsamında işbirliğine büyük önem verdiklerini kaydetti. Orta Asyalı meslektaşları ile birçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Kişida, bölgesel anlamındaki ulaştırma ve lojistik işbirliği için Japon Hükümeti tarafından 24 milyar yen (yaklaşık 250 milyon dolar) tutarında yardım etmek istediklerini kaydetti. Bakan ayrıca, Orta Asya ülkelerinin kalifiyeli uzmanların yetiştirilmesine imkan sağlamaya hazır olduklarını belirterek, bu bağlamda bölge ülkelerine vize kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Daha sonra söz alan Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan Dışişleri Bakanları, Orta Asya-Japonya Diyaloğu kapsamında 6.Dışişleri Bakanları toplantısından memnun kaldıklarını, güvenlik, ülkelerin arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi, ulaştırma ve lojistik alanında işbirliği yapılması konusunda ve diğer önemli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını ve birçok konuda anlaştıklarını ifade ettiler. Kazakistan Dışişleri Bakanı, Kazakistan'ın BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesinin Orta Asya bölgesinin dünyada barış ve güvenliğin bölgesi olduğunu tüm dünyaya kanıtladıklarını ifade etti.

Bakanlar toplantısında imzalanan ortak bildiride, ülkeler arasında enerji, tarım ve diğer alanlarda işbirliği konusunda hem fikir kaldılar. Orta Asyalı bakanlar Japonya Hükümeti’ne ikili işbirliği kapsamında bölge ülkelerine yaptığı 568 milyar yen (5,25 milyar dolar) tutarındaki yardımı için teşekkür etti.

Bunun yanı sıra bakanlar Orta Asya-Japonya İş Diyaloğu kapsamında Japon firmaların bölge ülkelerindeki işbirliği potansiyelinin arttırılması yönünde çalışmalarını takdir etti.

Orta Asya-Japonya Diyaloğu dönem başkanlığı, Türkmenistan’dan Tacikistan’a devredildi. 2018 yılında  Orta Asya-Japonya Diyaloğu kapsamında 7.Dışişleri Bakanları toplantısı, Tacikistan’da gerçekleştirilecek.

Orta Asya-Japonya Diyaloğu 2004 yılında kuruldu. Orta Asya bölgesinde güvenliğin ve barışın sağlanması, bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan bu diyaloğa 2014 yılından bu yana Türkmenistan başkanlık yaptı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle