TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Orta Asya ile Avrupa’ya birleştirecek yeni güzergah

Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Romanya hattında yeni bir uluslararası taşımacılık güzergahı oluşturuluyor. Hazar Denizi bölgesindeki ekonomik işbirliğini güçlendirecek “Hazar Denizi – Karadeniz” uluslararası taşımacılık rotası projesinin Bakanlar toplantısı, 4 Mart 2019 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılacak.

Romanya’nın Bakü Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, 4 Mart tarihinde Bükreş’te Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Romanya Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla ilk toplantı yapılacak. Söz konusu toplantıda, Hazar Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak yeni uluslararası taşımacılık güzergahının oluşturulması değerlendirilecek.

Bu uluslararası taşımacılık güzergahı, Türkmenistan ile Romanya tarafından önerildi. Söz konusu güzergah Trans Hazar ve Lapis Lazuli ulaşım koridorlarının temelinde oluşturuluyor.

“Hazar Denizi – Karadeniz” uluslararası taşımacılık rotası projesi, geçtiğimiz hafta Aşkabat’ı ziyaret eden Avrupa Birliği Orta Asya özel temsilcisi Peter Burian’in temaslarında da ele alınmıştı.

Geçen sene Ekim ayında Aşkabat’ta Hazar Denizi – Karadeniz uluslararası taşımacılık koridoru projesinin uygulanması için dörtlü uzman grubunun toplantısı gerçekleştirilmişti. Toplantıya Azerbaycan, Gürcistan, Romanya ve Türkmenistan’ın yanı sıra AB İrtibat Bürosu temsilcileri de katılmıştı.

Temmuz 2018’de Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde ulaştırma konulu Türkmenistan-Romanya çalışma grubu toplantısı yapılmıştı. Bu toplantıya katılan Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Maria Magdalena Grigore, Romanya’nın Karadeniz’deki Köstence limanını Hazar ve Karadeniz’i birbirine bağlayan ulaşım ve transit koridorlarında önemli bağlantılardan biri haline getirmek için tüm fırsatları kullanmayı planladığını ifade etmişti.

Romanya yetkilisi, Köstence limanının Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve diğer Orta Asya ülkelerinden malların Avrupa pazarlarına erişimini sağlama bağlamında Türkmenbaşı Limanı’ndan Avrupa Birliği’ne aktarma noktası olabileceğini ifade etmişti.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda Halkara habarlar merkezi dörediler

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Azerbaýjanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Teswirle