JEMGYÝET

Orta Asya-Hindistan Bakanlar toplantısı yapıldı

12-13 Ocak 2019’da Afganistan’ın katılımıyla “Hindistan – Orta Asya” Diyaloğu Dışişleri Bakanları’nın ilk toplantısı Özbekistan’ın tarihi kenti Semerkant’ta gerçekleşti. Semerkant Forumlar Sarayında yapılan toplantıya Özbekistan  Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Svaraj başkanlık etti.

Toplantıya Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katıldı. Toplantıda Hindistan ve Orta Asya ülkeleri arasındaki dost ve karşılıklı yarar ilişkilerini iki taraflı ve çok taraflı formatlarda genişletmeyi amaçlayan çok çeşitli konuları ele aldı.

Toplantıda, karşılıklı ticaretin arttırılması, yatırım, inovasyon, teknoloji, Orta Asya ülkeleri arasındaki ulaştırma ve lojistik potansiyelin arttırılması, bilim, tıp, eğitim ve spor alanındaki ortak projelerin hayata geçirilmesine yönelik konular değerlendirildi.

Toplantıya Afganistan Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani başkanlığındaki heyet te katıldı. “Hindistan – Orta Asya” Diyaloğu Dışişleri Bakanları Afgan heyetinin toplantıya katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Afganistan’ın ekonomik yönden kalkınması için kararlı olduklarını, bu ülkenin katılımıyla ortak altyapı, ulaştırma-transit koridorları, enerji ve diğer projelerin uygulanmasında sıcak baktıklarını ifade ettiler.

Taraflar, Taşkent’te 2019’un ikinci yarısı için planlanan 8.Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansına (RECCA VIII) hazırlıkları konusunda işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler.

Toplantı sonrasında Hindistan-Orta Asya Diyaloğunun dışişleri bakanları düzeyinde başlatıldığını bildiren bir ortak bildiri kabul edildi.

Genel olarak, bakanlar toplantısının sonucu, Diyalog formatında çok yönlü, karşılıklı yarar sağlayan ve verimli bir işbirliğinin kurulmasına ve geliştirilmesine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Diyalogu düzenli olarak dışişleri bakanları düzeyinde tutmaya devam edilmesi yönünde karara varıldı.

Orta Asya Dışişleri Bakanları, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj’ın teklifi üzerine 2020 yılında bir sonraki toplantının Hindistan’da yapılması konusunda anlaştılar.

Hindistan-Orta Asya Diyaloğu fikri 2012 yılında orta çıkmıştı. Bakanlar toplantısına kadar uzmanlar düzeyinde birkaç defa toplantılar gerçekleştirildi. Bu yöndeki toplantıların yapılması girişimi, Hindistan Dışişleri Bakanlığı ile birlikte Hindistan Uluslararası İlişkiler Konseyi (Indian Council of World Affairs, ICWA) tarafından yapılmıştı.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler