JEMGYÝET

Olimpiyat Köyü projesi hızlandırılıyor

Türkmenistan’ın 2017 yılında ev sahipliği yapacağı “Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5. Asya Oyunları” için inşa ettiği Olimpiyat Köyü projesi hızlandırılıyor. 5 Asya Oyunları’nın Türkmenistan’da ilk defa yapılıyor olması ve bu defa ilk kez bu oyunlara 45 Asya ülkesi dışında Okyanus’daki 17 ada ülkesinin de davet edilmesi, Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Oyunları’nın önemini daha da arttırmıştır. Bu nedenle, Türkmenistan Hükümeti, Asya Oyunları’nın üst düzeyde organize edilmesi için yoğun çaba gösteriyor.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un kontrolünde yapılan çalışmalar kapsamında Asya Oyunları hazırlıkları hızlandırıldı. Sayın Devlet Başkanı, Asya Oyunları için inşa edilmekte olan Olimpiyat Köyü projesini inceledi. Türkmenistan Lideri, bu defa Olimpiyat Köyün’deki 45 bin kapasiteli stadyumdaki son çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ayrıca, Devlet Başkanı’na stadyumda konuklar ağırlamak için yapılacak tesislerin projesi sunuldu.

Sayın Devlet Başkanı, stadyumun isminin Aşkabat Olimpiyat Stadyumu olmasını istedi ve ayrıca, projelerde bazı değişiklikler yaptı.  Olimpiyat Köyü projesi, 3 etapta inşa edildi. Proje için toplam 5 milyar dolar değerinde yatırım yapıldı ve proje kapsamında 30’a yakın tesis inşa edildi. Bu tesisler uluslararası standartlara uygun bir şekilde dizayn edildi ve inşa edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara