JEMGYÝET

Çok sayıda inşaat projelerine start verilecek

Türkmenistan’ın uluslararası turizme kazandırdığı Avaza turizm bölgesindeki yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Bölgede yeni yatırımlar ile Su parkı ve Avaza sanatoryumun inşası devam ediyor.

Avaza turizm bölgesindeki yatırım projelerini sık sık kontrol eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov bu defada dinlenme merkezli su parkını ve sanatoryumun inşaatını inceledi. Havaalanından ilk önce su parkına giden Devlet Başkanı, petrolgaz sektörünün siparişi üzerine inşası Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından yapılan proje ile ilgili yeni hazırlanan maketler sunuldu. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Başkanı, Türkmen Lideri’ne deniz suyu arıtma tesisi binası projelerini, 128 kişilik 16 ev, 120 kişilik 14 ev imkanı, idari ofis tasarımı, açık ve kapalı spor ve çocuk oyun alanları dahil olmak üzere projelerini sundu. Genel olarak, tüm proje 6.2 hektarlık bir alana sahiptir.

Devlet Başkanı daha sonra su parkını inceledi, bu alan gelecekte en uğrak dinlenme tesislerinin birisine dönüşecek. Bu çok fonksiyonlu dinlenme tesiste, çok sayıda eğlence merkezleri olacak, özellikle su eğlence mekanları daha fazla yer alacak. Projede çeşitli havuzlar, sörf yapmak için yapay dalgalar oluşturulacak. En gözde atraksiyonların birisi rafting olacak.

Devlet Başkanı, cazibe merkezlerinin güvenirliği ve güvenliğine en üst düzeyde dikkat göstermeyi talep etti.

Ardından Türkmen Lider, geçen sene Mayıs ayında temeli atılan Avaza sanatoryumundaki inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldı. Uluslararası standartlarda inşa edilecek bu proje, aynı zamanda 200 kişiye hizmet verecek. 9 katlı beyaz mermer projede 96 tane iki odalı, 8 lüks odalar ve birçok yardımcı tesisler yer alacak. Dünyaca ünlü üreticilerin tıbbi ekipmanları ile donatılacak. Projenin inşasının 2018 yılının yaz mevsiminde tamamlamak hedeflenmektedir.

Sanatoryumun kapsamında 600 metre derinliğinde kuyu kazıldı ve buradan iyotlu ve bromu su maden kaynağı olacak. Türkmen Lider, buradaki iyotlu ve bromlu mineral suyun özellikleri ile ilgilendi. Bu suyun ülkenin diğer bölgelerindeki Farap, Arçman, Berzengi, Yılı su sanatoryumlarından farklıları hakkında bilgi aldı.

Tıbbi bilgilere göre, 10 dakikalık prosedür sırasında, 140-190 g iyot ve 0.28-0.3 mg brom, deriden cilde nüfuz eder, bu da seçici olarak tiroit bezinde, hipofiz bezinde ve hipotalamusta birikir. İyot, tiroit hormonunun tiroksininin ayrılmaz bir parçasıdır ve brom bromür, hipofiz bezi dokularında bulunur.

Sağlık açısından çok faydalı olacak bu sanatoryumun Haziran 2018’de hizmete açılması hedefleniyor.

Aşkabat’ı Yeniden İnşa Etmenin 16.Etabı

Türkmen Lideri’ne Avaza çalışma ziyareti kapsamında Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından başkent Aşkabat’ı yeniden inşa etmenin 16.etabındaki projeler hakkında bilgi verildi. Bu kapsamda Göroğlu cadde boyunca 44 daireli konutlar ve villa tipi yaşam kompleksi inşa edilecek. 6 odalı ve 2 katlı villanın toplam alanı 389,74 metrekare yaşam alanı ise 167,08 metrekare olacak. Projede otoparkta yer alacak. Ayrıca 3 katlı villa tipi konutlarda inşa edilecek. 

Aşkabat’ın batı kesiminde 4 katlı konutları da inşa edilmesi öngörülmektedir. Devlet Başkanı’na böyle konutların 68 ve 54 tanesinin projeleri sunuldu. Bu yaşam kompleksinde okul, kreş, pazar, ticaret merkezi ve düğün salonları yer alacak.

Ayrıca Köşi mahallesinde inşa edilmesi hedeflenen ticaret merkezlerinin proje örnekleri sunuldu.

Türkmen Lider, Aşkabat’ın 16.etap inşaat projesinin konseptini onayladı ve projeler üzerinde tekrar çalışmalar yapılmasını istedi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy