TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Ocak-Nisan aylarında ekonomik büyüme yüzde 6,2

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı video-konferans eşliğinde gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, Ocak-Nisan ayındaki ekonomik veriler değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının verdiği bilgiler kapsamında, Ocak-Nisan 2019 dönemindeki  makroekonomik göstergeler, ülkede istikrarlı bir büyümenin gerçekleştirildiğini göstermektedir. Söz konusu dönemde GSYİH büyüme oranı yüzde 6,2 düzeyindedir. Geçen yılın aynı dönemine göre, üretim bir bütün olarak yüzde 6,1 arttı. Dört aylık sonuçların ardından, perakende ciro hacmi, 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 19,1 oranında artmıştır. Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin işletmeleri, sanayi üretimini yüzde 28,3, tarım ve gıda sektörünü yüzde 4,6 oranında artırdı.

Yenilenen Ulusal Kırsal Program kapsamında 76 sosyal tesis, 205.4 bin metrekarelik konutun yanı sıra bir dizi su arıtma tesisi ve mühendislik sistemi inşa edildi.

Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı'na göre, rapor döneminde toplam ticaret hacmindeki büyüme yüzde 17,9 oranında artmıştır. Aynı zamanda, perakende ticaret cirosu yüzde 15,8, toptan satış yüzde 19,5 oranında artmıştır. Bu süre zarfında, Türkmenistan Devlet Emtia ve Hammadde Borsası 82 işlem gerçekleştirmiş ve 9,384 sözleşme imzalamıştır. Toplam kar hacmi yüzde 22,8 oranında artmıştır.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sunulan hizmet hacmi yüzde 8,6 oranında artmıştır.

Devletin girişimciliğe sağladığı kapsamlı yardımın bir sonucu olarak, yılın ilk dört ayında ekonominin bu sektöründeki ihracat hacmi de arttı: gıda ürünleri için yüzde 16,2, sanayi ürünleri için yüzde 9,2 arttı.

Ocak-Nisan döneminde eğitim ve spor alanındaki gelişmeler de değerlendirildi. Türkmen okul öğrencileri katıldıkları uluslararası bilim olimpiyatlarında 83 madalya, üniversite öğrencileri 15 madalya kazandı. Eğitim alanında uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi için 13 anlaşma imzalandı.

Türkmen sporcuları Ocak-Nisan döneminde 55 uluslararası turnuvaya katıldı. 7 Dünya Şampiyonası, 14 Asya Şampiyonası ve 34 değişik turnuvalarda toplam 106 madalya (32 altın, 34 gümüş ve 40 bronz) kazanıldı.

DIŞ POLİTİKADAKİ GELİŞMELER

Ocak-Nisan ayı değerlendirmesinde dış politikadaki gelişmelerde ele alındı. Bu bağlamda, bu süre zarfında Türkmenistan’a gerçekleştirilen yabancı ülke devlet başkanlarının ziyaretlerinin önemine dikkat çekildi. 20-21 Şubat Afganistan Cumhurbaşkanı, 17-19 Mart’ta Bahreyn Kralı, 16-18 Nisan’da Güney Kore Cumhurbaşkanı ve 27-28 Nisan’da Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhurbaşkanı Türkmenistan’ı ziyaret etti.

Türkmen Lideri’nin yurtdışı ziyaretlerine ve yabancı ülke yetkililerinin Türkmenistan’a ziyaret konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

Bunun yanı sıra AGİT Genel Sekreteri, Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri, Uluslararası Enerji Şartı Genel Sekreteri Aşkabat’ta çalışma ziyaretinde bulundu.

Ocak-Nisan aylarında Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 150 yabancı delege geldi. Aynı zamanda 216 Türkmen heyeti yurtdışına gönderildi. Konferans, görüşmeler ve diğer etkinlikerin 86’sı yapıldı ve 89 uluslararası anlaşma imzalandı. Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişare toplantılarının 22’si gerçekleştirildi.

Ayrıca, Hükümetler arası Türkmen-Kazak, Türkmen-Kore, Türkmen-Fransız komisyonları toplandı, Türkmenistan-Avrupa Birliği Ortak Komitesi, Türkmen-İngiliz Ticaret ve Sanayi Konseyi, Türkmen-Bahreyn, Türkmen-Korece ve Türkmen-Alman iş forumları da düzenlendi.

TÜRKMEN LİDER’DEN DEÄžERLENDİRME

Ocak-Nisan ayındaki değerlendirmeler sonrasında Türkmen Lider, hükümet yetkililerine bir takım talimatlar verdi. Finans sektörü için bankacılık ve finans sektöründe dijital sistemin tanıtılması, devlet işletmelerinin özelleştirilmesi ve anonim şirketlere dönüşümü konusundaki çalışmaları ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesini istedi.

Petrolgaz sektörü için petrol üretim hacmini artırmak için son teknolojilerin kullanılmasını, Kuzey Goturdepe, Uzynada, Altykuy ve yakın zamanda keşfedilen diğer petrolgaz yataklarının araştırılmasının hızlandırmasının gerektiği ifade edildi.

Tarım sektörü için pamuk ekimi çalışmalarının hızlandırılması, tarım sanayi alanındaki reformların hızlandırılması ve ilçelere gidilerek, tarım işleri doğrultusunda bilgi edinilmesi istendi.

Sanayi sektörü için yerli ürün üretiminin arttırılması, dijital sistemin geliştirilmesi, özel sektör ile birlikte yeni işletmelerin kurulması yönünde talimatlar verildi.

Elektrik enerji sektörü için bu alandaki yurtdışı ihracatın arttırılması, dünya pazarında elektriğe olan talebinin arttığı ifade edildi.

Ticaret sektörü için devlet tarafından özel sektöre sağlanan yardımın arttırılması için teşvik paketlerinin hazırlanması, küçük ve orta ölçekli işletmelere mali ve maddi destek sağlanması yönünde talimatlar verildi.

Dış politika bakımından bir dizi uluslararası etkinliklerinin yapılacağını ve buna üst düzeyde hazırlık yapılması istendi. Dış politikada, enerji, su ve ulaştırma diplomasinin ön planda tutulması gerektiğinin altı çizildi.

Devlet Başkanı ayrıca Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmenistan’ın Fransa Büyükelçi Şöhrat Cumayev’i Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkmenistan Daimi Temsilcisi görevine atayarak, bununla ilgili kararname imzaladı.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığındaki Hükümetler arası Türkmenler-Rusya Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun Türkmen tarafının üyelerinin belirlendi ve bununla ilgili kararname imzalandı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda Halkara habarlar merkezi dörediler

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Azerbaýjanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Teswirle