JEMGYÝET

OCA Başkanı Şeyh Ahmad Türkmenistan’ı tebrik etti

Asya Olimpiyat Konseyi (OCA) Başkanı Şeyh Ahmad Al-Fahad Al-Sabah, Türkmenistan’da 17 Eylül tarihinde başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının meşalesinin yakılması ile tebrik etti. Tebrik mesajında Galkınış doğalgaz sahasında Asya Oyunlarının meşalesinin yakılma töreninin tarihi bir öneme sahip olduğunu söyleyen OCA Başkanı Şeyh Ahmad, bugün Türkmenistan’ın kalkınma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydetti.

“Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin Nisan 2017 senesinde yayınlanan  Asya Oyunları özel sayısına makale yazan Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı tebrik mesajında şunları kaydetti; “Son yıllarda ülkede sporun gelişmesi için büyük başarılar kazanıldığı özellikle belirtmek isterim. Sizin desteğinizle Aşkabat’ta 2017 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nı düzenlemek yönünde Aralık 2010 tarihinde alınan karar Asya Olimpiyat Konseyi’nin tarihine geçti. Bu 7 yıl boyunca Türkmen devletinin Oyunların hazırlanması ve organizasyonu için yürüttüğü aktif çalışmanın tanığı olduk.  Asya Olimpiyat Konseyi, Aşkabat 2017 Oyunları'nın başarılı Asya Oyunları arasında yerini alacağını ve üst düzeyde organize edileceğine inanınıyor. Ben 5.Asya Oyunlarının açılış törenine ve oyunlar döneminde gerçekleştirilecek yarışlara büyük memnuniyetle katılırım. 5.Asya Oyunları katılımcıları, Türkmenistan’ın kapsamlı spor yarışlarını üst düzeyde organize etmek için büyük potansiyele sahip olduğunu görecekler”.

Şeyh Ahmad, Galkınış doğalgaz sahasında Oyunlarının meşalesinin yakılma töreninin Türkmenistan’ın bu yarışlara ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu tüm dünyaya duyurduğunu ifade etti.

Türkmenistan Hükümeti ilk kez ev sahipliği yapacakları bu oyunlara çok büyük önem veriyor. Aşkabat’ın ismini bütün dünyaya duyurmak isteyen Türkmenistan, oyunlar için 5 milyar doları aşan bir bütçeyle dev Olimpiyat Kompleksi inşa edildi. Bölgede emsali bulunmayan bu Olimpiyat Kompleksi, Asya Olimpiyat Konseyi’ne üye 45 ülkenin yanı sıra 19 Okyanus ülkesini buluşturacak. Toplam 64 ülke ve mülteci takımı, Aşkabat’ta 21 spor dalında madalya için yarışacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler