Türkmenistan borsası 104 milyon dolarlık işlem

Geçtiğimiz hafta, Türkmenistan Devlet Emtia ve Hammadde Borsası’nda 82 işlem kaydedildi.

Yabancı döviz bazındaki işlemlerde Rusya Federasyonu, İngiltere, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kazakistan ve Afganistanlı girişimciler, Türkmenbaşı Petrol Rafinerisinde üretilen benzin ve baz yağın yanı sıra Seydi petrol rafinerisinde üretilen benzin ve düz benzin satın aldı. Rusya, Estonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen işadamları, Kiyanly'deki polimer tesisi tarafından üretilen yüksek yoğunluklu polietilen satın aldı.

Ayrıca, Rusya Federasyonu, İrlanda, İngiltere, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Azerbaycan ve Kırgızistan iş dünyasının temsilcilerine pamuk ipliği satıldı. Toplam işlem miktarı 104 milyon 220 bin doları buldu.

Manat bazındaki işlemlerde Rusya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan'dan gelen girişimciler toplam 14 milyon 790 bin manatlık pamuk ipliği satın aldı.

Yerli işadamları, iç piyasa için1 milyon 757 bin manattan fazla miktarda Türkmengaz Devlet Kurumu tarafından üretilen şeffaf polipropilen film ve yüksek yoğunluklu polietilen satın aldı.

 

Rastgele Haberler

Türkmenistan Tarafsızlığı’nın yurtdışı etkinlikleri

Ocak 24, 2020 - 1:10 PM
Türkmenistan’ın Tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümü dolayısıyla dünya genelinde bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca, 11-12 Aralık 2020 tarihinde Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Uluslararası Tarafsızlık Konferansı için davetiyeler üst düzey makamlara ulaştırılmaktadır.
Daha fazla oku

Türkmenistan ile Macaristan ekonomik işbirliğini arttıracak

Ocak 6, 2020 - 10:44 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un imzaladığı kararname çerçevesinde Türkmenistan-Macaristan Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu'nun Türkmen tarafı üyeleri belirlendi. Söz konusu kararın, Türkmenistan ile Macaristan hükümetler arasında ekonomik işbirliği anlaşması kapsamında alındığı belirtildi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *