Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler ticari ve ekonomi anlaşması imzaladı

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında Türkmenistan, Rusya, Kazakistan, İran ve Azerbaycan Ekonomi Bakanları toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, ticari ve ekonomi anlaşması imzalandı.

 

Bakanlar toplantısında bölge ülkeleri arasındaki ekonomi işbirliği masaya yatırıldı ayrıca ortak yatırım projelerinin uygulanması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Dünya jeopolitik süreçte bölgesel işbirliğinin yeni etabında ekonomik işbirliğinin daha bir anlam kazandığı ifade edildi.

Bakanlar Hazar Denizi’nin hukuki statüsü sözleşmesinin imzalanmasının önemli olduğunu ifade ettiler. Ülkeler arasındaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliği ele alındı. Ayrıca, ortak işletmelerin kurulma olasıları değerlendirildi.

Toplantıda, serbest ticari bölgelerin oluşturulması yönündeki tecrübelerin paylaşımının önemine değinildi. Serbest ticari bölgelerin ulusal ekonomilerin rekabet gücünü arttırdığı ifade edildi.

Taraflar söz konusu toplantıların devamlı olarak yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, Hazar kıyısı bulunan ülke Hükümetleri arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği anlaşmasına imza atıldı.

Bunun yanı sıra Berkarar otelinde yapılan İşadamları toplantısında Türkmenistan Hükümeti ile pek çok yabancı ülkeler ve yabancı şirketler arasında anlaşmalar imzalandı. Özelikle, Türkmenistan Hükümeti ile Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan Hükümeti ile Uluslararası Finans Kuruluşu, Türkmenistan Hükümeti ile Birleşmiş Milletler arasında önemli anlaşmalar sağlandı.

Bunun yanı sıra Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında borsa işlemleri gerçekleştirildi. Bu işlemlerde yabancı döviz bazında sözleşmeler imzalandı.

İşadamları toplantısında dünyanın çeşitli ülkesinden 90 civarında şirketten 350 delege katıldı.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *