Türkmen Lider, TOBB Başkanını kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avaza turizm bölgesinde Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na katılmak için gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu kabul etti.

Görüşmeye zaman ayırdığı için teşekkür eden TOBB Başkanı, Türkiye iş dünyası temsilcilerinin ikili işbirliğinin arttırılmasına büyük ilgi gösterdiğini kaydetti. Türkmenistan’ın özellikle ekonomi alanında uluslararası işbirliğini etkinleştirme yönündeki aktif rolünü desteklediklerinin kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkmen Lideri’nin günümüz güncel konularının çözüme kavuşturulması yönündeki girişimlerinin bunun önemli bir kanıtı olduğunu kaydetti. TOBB Başkanı, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun bölge ülkelerin istikrarlı kalkınması ve verimli iş ortaklıkların oluşumu açısında önemli olacağını ifade etti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın ilgi duyan taraflar ile özellikle Türk ortakları ile verimli işbirliğinin pekiştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Görüşmede, taraflar ikili işbirliği konularını görüştü. Türkmen Lider, Türkmenistan’ın sanayileşme yönünde emin adımlar attığını ve bu bağlamda modern sanayi altyapısının oluşturulmasına önem verildiğini kaydetti. Bu alanda yerel hammaddeler kullanılarak, ihracata yönelik ürün üretiminin arttırılması hedeflenmektedir.

Ayrıca görüşmede, ikili ticaret hacminin arttırılması ve iki ülke iş dünyası temsilcileri arasındaki bağlantıların genişletilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Türkmen-Türk İş Konseyi’nin çalışmalarının arttırılması ele alındı.

Türkmen Lideri’ne Türk işadamlarına verdiği destekten ötürü teşekkür eden TOBB Başkanı, Türk işadamlarının Türkmenistan’daki kapsamlı projelerde yer almaya hazır olduğunu ifade etti.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *