Aşkabat’a yeni bir mega kent kurulacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valilerin katılımıyla video-konferans eşliğinde çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Başkent Aşkabat’ın ve bölgelerin sosyo-ekonomik gelişimi, mevsimlik tarım işleri değerlendirildi.

İlk olarak Aşkabat Belediye Başkanı Ş.Durdulıyev,  şehirdeki som durum, inşaat projeleri, Bilimler Günü için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı ayrıca, Aşkabat çevresinde inşa edilmesi planlanan yeni kent projesi hakkında rapor sunarak, bu mega projenin hazırlama aşamasının tamamlanmak üzere olduğunu ve kentin son teknoloji ile inovasyon kapsamında inşa edileceğini belirtti.

Türkmen Lider, raporu dinledikten sonra şehrin temizliği, kent sakinlerinin huzurlu hayat sürmeleri için imkanların oluşturulması, parka alanlarının genişletilmesi, yangın güvenliğinin sağlanması yönünde bir dizi talimatlar verdi.

Yeni kent projesine değinen Türkmen Lider, bu projenin zamanında uygulanması için çalışmaların yapılmasını ve bu çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Ardından Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri rapor sundu. Valiler özellikle kendi bölgelerindeki buğday hasat çalışmalarındaki son durum, inşaat projeleri ve önemli günler için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Ülke genelinde 3 vilayette; Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde buğday hasadına başlandı. 12 Haziran itibariyle Daşoğuz ve Balkan vilayetlerinde de hasat çalışmalarına başlanacak. Bu nedenle, Türkmen Lider, Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerindeki buğday hasat çalışmalarını inceledi. Devlet Başkanı, yetiştirilmiş buğdayın kayıpsız toplanması için biçerdöverlerin ve diğer tarım makinelerinin verimli çalıştırılması konusunda valilere talimatlar verdi. Buğday hasat kampanyasının ülkede gıda güvenliğinin sağlanması için önemli olduğuna dikkat çekti. Devlet Başkanı ayrıca ekilen pamuk tarlalarının da her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

Türkmen Lider, Balkan ve Daşoğuz valilerine yeni hasat çalışmalarının en üst düzeyde yapılmasını istedi. Balkan valisinde Avaza turizm bölgesinin yaz sezonu için hazırlanması konusunda da bir takım talimatlarda bulundu.

Rastgele Haberler

Türkmenistan ile Gürcistan işbirliği eylem planı imzaladı

Mart 4, 2019 - 10:18 PM
Romanya’nın başkenti Bükreş’te Hazar Denizi-Karadeniz Uluslararası Taşımacılık Koridoru projesi kapsamında Türkmenistan ile Gürcistan Dışişleri Bakanları görüşmesi gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Raşid Meredov ile Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani bir araya geldi.
Daha fazla oku

Türkmen metbugatynda – 18.02.2019

Şubat 19, 2019 - 10:41 PM
«Türkmenistan» gazeti 1. Syýasy habarlar: « “Türkmen diplomatiýasy: halkara meseleleri çözmegiň hyzmatynda” atly dabaraly maslahata gatnaşyjylara», Türkmenistanyň Prezidenti Gurbanguly Berdimuhamedow. «Ahalteke bedewleriniň dünýä dolan şöhraty seýisçilik sungaty
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *