Lapis Lazuli güzergahı bisikletle geçilecek

20 Nisan 2019 Cumartesi günü, Afganistan’ın  Herat eyaletinden farklı yaşlarda 10 bisikletçiden oluş bir grup, Lapis Lazuli (Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Türkmenistan-Afganistan transit taşımacılık koridoru) koridoru boyunca Türkiye'ye yolculuklarına başladı.

Bisikletçilerin hedeflerinin  Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'yi kapsayan rotada bulunan ülkelere barış mesajı iletmek ve transit koridoru hakkında daha fazla bilgi edinmek olduğu ifade edildi.

Afganistan Bisiklet Federasyonu tarafından önerilen girişim, bisikletçilere 3 milyon Afgan parası  tahsis eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani tarafından onaylandı.

Bu arada TİKA’nın Herat’taki temsilcisi Ali Çınar da bu inisiyatifi destekleyerek, Afgan bisikletçilerin bu seferinin barış ve güvenliğinin bir simgesi olduğunu kaydederek, Türkiye olarak Afganistan’ı bütün alanlarda desteklediklerini ve işbirliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Afgan bisikletçiler dünya barışı için 4 bin kilometre pedal çevirecek.

Afganistan 2018 yılının sonunda, Lapis Lazuli güzergahıyla Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye bağlanmıştı ve ilk ihracatını yapmıştı.

Rastgele Haberler

Türk İhraç ürünleri fuarı başladı

Aralık 16, 2018 - 9:02 PM
Dün Türkmenistan’ın Başkenti Aşgabat’ta Türk İhraç ürünleri fuarı açıldı. Açılışını Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı Fuara Türkiye’den 60’in üzerinde ihracat ve üretim şirketi katıldı. Fuarın açılışına, Bakan Pekcan’ın yanı sıra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı Halil Avcı, Türkiye
Daha fazla oku

Neptunyň täze hemrasy sowallary döredýär

Şubat 22, 2019 - 9:20 PM
2013-nji ýylda ylym Neptun planetasynyň «Hippokamp» atly täze, kinniwanja hemrasyny ýüze çykarypdy. Ýöne soňky barlaglar, Hippokampyň, aslynda, planetanyň başga bir hemrasyndan bölünen parça bolmak ähtimallygyny hem öňe sürýär.
Daha fazla oku

Türkmenistan Devlet Başkanı, Malezya’yı ziyaret edecek

Kasım 5, 2016 - 4:40 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 7-8 Kasım tarihlerinde Malezya’yı ziyaret edecek. Sözkonusu ziyaret kapsamında bir dizi anlaşmalara imza atılması hedefleniyor ve bu anlaşmaların ülkeler arasındaki işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağı belirtildi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *