Türkmenistan ile Tunus işbirliğinde yeni dönem

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Tunus Cumhuriyeti’ne ziyaret gerçekleştirmektedir. Bu ziyaret, Türkmenistan’dan Tunus’a yapılan ilk dışişleri bakanı düzeyindeki ziyarettir. Aynı zamanda Türkmenistan’ın Afrika ülkeleri ile işbirliği yapma yönündeki açılımının meyvesidir.

Türkmen heyeti, Tunus ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulundu. Tunus Dışişleri Bakanı Hemaies Jhinaoui ve Türkmen mevkidaşı Raşid Meredov  arasında Tunus ile Türkmenistan arasında siyasi ve diplomatik alanlarda iki mutabakat muhtırası imzalandı.

İlk mutabakat, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları seviyesindeki istişareler ve ikincisi Diplomatik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (IDFE) ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü arasındaki işbirliğiyle ilgilidir.

Türkmen heyeti, toplantıda ülkesinin işbirliğini ilerletmek için ikili istişareleri yoğunlaştırmaya istekli olduğunu belirtti ve ticaret, ekonomi, bilimsel araştırma, turizm ve eğitim hakkında en kısa sürede daha fazla anlaşma yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

Tunuslu Bakan, Türkmenistan’dan tarafından Tunus'a  yapılan ziyaretin birden fazla nedenden dolayı tarihi olduğunu belirtti; "İki kardeş ülke arasında ilişki kurulmasına ve ticaret, yatırım, enerji ve turizm alanlarında işbirliği fırsatlarının belirlenmesine yardımcı oldu. Türkmenistan, özellikle kültürel ve ekonomik alanlarda muazzam bir potansiyele sahip” dedi.

Bu bağlamda, Tunus'un yasal çerçeveyi güçlendirmek ve yakın gelecekte iki ülke arasındaki bir değişim programını sonuçlandırmak için ikili istişarelere devam etme istekliliğini yineledi.

Tunuslu Bakan ayrıca, Türkmenistan ile iki önemli anlaşma imzalamak istediklerini, bunun birincisinin yatırımları korumak ve diğerinin çifte vergilendirmeyi kaldırmak olduğunu ifade etti.

Türkmenistan heyeti, bu ziyareti kapsamında Tunus Cumhurbaşkanı Béji Caïd Essebsi tarafından Kabul edildi. Cumhurbaşkanı Essebsi, iki ülke arasında ekonomik ilişkiler geliştirmek istediklerini kaydetti. Tunus Lider ayrıca, Türkmenistan’dan Tunus’a üst düzey bir ziyaretin gerçekleşmesinin Kasım 1992'de diplomatik ilişkilerin kurulmasının bu yana bir ilk olduğunu ve bunun ikili işbirliğinin arttırılmasına ve Orta Asya ülkeleriyle işbirliğinin önünü açacağını belirtti.

Rastgele Haberler

Minyatür ustası Hasan Kale İpek Yolu sergisi

Kasım 14, 2018 - 6:14 PM
Dünyaca ünlü Türk minyatür sanatçısı Hasan Kale’nin ‘İpek Yolu’ sergisi Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta ziyaretçilerine kapılarını açtı. Aşkabat’taki Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi'nde Hasan Kale’nin bugüne kadar işlediği eşsiz eserleri görücüye çıktı.
Daha fazla oku

Los Angeles – “Perişdeleriň şäheri”. Syýahat ýazgylary...

Temmuz 4, 2019 - 11:50 AM
Meniň geçen hepde www.atavatan-turkmenistan.com saýtynda goýan “Amerika Size garaşýar. Täze başlaýanlar üçin” atly syýahat hakyndaky ýazgylarym garaşanymdan hem has uly gyzyklanma eýe boldy. Emma, biziň öz syýahat meýilnamamyza gysga wagtyň içine köp zat sygdyranlygymyz üçin, şol syýahat
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *