Petronas’tan Türkmenistan’a yeni işbirliği teklifi

Malezya’nın dünyaca ünlü petrolgaz şirketi Petronas, Türkmenistan’a yeni işbirliği tekliflerini sundu. Petronas şirketinin Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Datuk Mohd Anuar Bin Taib, Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan Petrolgaz binasında Türkmenistan ile Malezya arasında petrolgaz konulu görüşmeler gerçekleştirildi.

Türkmenistan’da petrolgaz sektöründe faaliyet göstermeye başlayan ilk yabancı şirketlerin başında gelen Petronas şirketi, 22 yıldır bu ülkede 26 yıllık ürün paylaşım anlaşması kapsamında Hazar Denizi’ndeki 1.Blok’ta faaliyet göstermektedir. Malezya şirketi, Türkmenbaşı kentinin 80 km güneybatısında yer alan bu sahadaki doğalgaz arama çalışmaları için 10,7 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi.  Bugün, günlük ortalama gaz kondensatı üretimi 3.500 tonun üzerinde ve 2019'da şirket bu hacmi 4.129 tona çıkarmayı planlıyor.

1998 yılından itibaren uluslararası eğitim programını da başlatan Malezya şirketi,  Petronas Teknoloji Üniversitesi’nde Türkmen öğrencilerini eğitmektedir. Bu yüksek eğitim kurumu Türkmenistan’ın Uluslararası Petrol ve Gaz Üniversitesi ile mutabakat muhtırası imzaladı ve eğitim alanında işbirliği yapmaktadır.

Malezya şirketi bundan sonraki dönemde de, karada ve Hazar Denizi'nin Türkmen kıyısında ulaşılması zor sahaların keşfedilmesi ve geliştirilmesi alanında işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bu bağlamda, şirket yetkilileri Türkmenistan ile imzalanan mevcut anlaşmanın süresinin uzatılmasını ve petrokimya sektöründe işbirliği yapılması yönünde önerilerde bulundu. Kıyanlı’daki polietilen ve polipropilen üretimi için ultra modern bir kompleks temelinde işbirliği yapma teklifi sunuldu.

Türkmenistan yabancı yatırımcıların çekilmesiyle yüksek kalitede ihracata yönelik ürünler üretmeyi hedefleyen gaz işleme endüstrisini geliştirmektedir. Bu kapsamda yakın gelecekte ülkede yeni gazkimya tesislerin inşa edilmesi öngörülmektedir. Düşük yoğunluklu polietilen, polipropilen, polivinil asetat, polivinil klorür, metanol, sıvı klor, sodyum sülfat dahil olmak üzere bu tür ürün üretim tesislerinin kurulması hedeflenmektedir.

Rastgele Haberler

İhaleler: 200 yataklık bulaşıcı hastalıklar hastanesi ihalesi

Ağustos 13, 2018 - 10:51 PM
Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı bu hafta içerisinde Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 200 yataklık bulaşıcı hastalıklar hastanesinin projelendirilmesi ve inşasına ilişkin uluslararası ihale yayınladı. Bu sağlık tesisinin inşası için başvurular 29 Eylül kadar aşağıdaki tablodaki adrese başvurmak
Daha fazla oku

Üsküdar üniversitesinde Atavatan Danışmanlık’la okuma fırsatı

Temmuz 27, 2018 - 10:58 PM
2023 yılı için ana hedefi olarak dünyada ilk 500 üniversite arasına girmeyi amaçlayan Üsküdar üniversitesi ile Atavatan Danışmanlık arasında anlaşma imzalandı. Bu Anlaşmaya göre, Atavatan Danışmanlık aracılığıyla Üsküdar üniversitesinde lisans ve önlisans eğitimi alma imkânı sunuluyor. Yeni kurulmasına rağmen, kısa süre içinde önemli üniversiteler arasında zikredilen Üsküdar üniversitesinde yüksek kalitede eğitim almak için İMO ve WhatsApp
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *