Türkmenistan doğumlu kozmonot Türkmen bayrağını uzaya çıkardı

Aralık 2018 ‘de Soyuz MS-11 uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden Türkmenistan doğumlu  Rusyalı kozmonot Oleg Kononenko, Türkmen halkını ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nı Yeni yıl dolayısıyla tebrik etti.

Yeni yıl bayramı dolayısıyla en içten duygularıyla tebrik eden Rus kozmonot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Türkmenistan Bayrağını ve Devlet Başkanı’nın “Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi” kitabını tanıtmaktan büyük bir gurur duyduğunu dile getirdi. Kozmonot ayrıca, doğup büyüdüğü ülke için özel duyguları olduğunu, başarılarından memnuniyet duyduğunu belirtti.

3 Aralık 2018 tarihinde Kazakistan’daki Baykonur üssünden uzaya yollanan Rus kozmonot, Uluslararası  Uzay İstasyonu’ndan Türkmenistan Bayrağı ve “Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi” kitabı ile olan fotoğrafını paylaştı.

Oleg Kononenko, Türkmen Lideri’nin Büyük İpek yolunu anlatan kitabının Türkmenistan’ın ‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ sloganıyla geride kalan yılda kazandığı başarılarının uzay seviyesinden evrensel olarak tanınmasının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkmenistan doğumlu kozmonot, Türkmenistan’ın birkaç yıl önce başlattığı uzay programının gelişmesine devam edeceği ve zamanla diğer Türkmen vatandaşlarının da kozmonotların arasına katılacağına inandığını söyledi.

ABD’li ve Kanadalı astronotlar ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki misyonunu sürdüren Rus kozmonot Oleg Kononenko, 21 Haziran 1964 senesinde Türkmenistan’ın Lebap vilayetinin Türkmenabat kentinde dünyaya gelmişti. Birkaç defa Türkmenistan’ı ziyaret eden kozmonot, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Şubat 2009 tarihli Kararıyla Cumhurbaşkanı Yıldızı madalyası ile ödüllendirilmişti.

Rastgele Haberler

Çankırı ve Karabük Türkmen ressamlarının fırçasında

Mayıs 3, 2019 - 10:15 PM
Yaklaşık 10 yıldan fazla süredir devam eden “Türkmen Ressamlarının Fırçasından Türkiye” projesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçiliğinin organizesinde bir grup Türkmen ressam 2 haftalık süre ile Türkiye’nin Çankırı ve Karabük illerinde bulundu.
Daha fazla oku

President of Turkmenistan and President of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey discuss prospects for cooperation on TAPI project

Şubat 13, 2018 - 11:06 PM
President Gurbanguly Berdimuhamedov has received President of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of the Republic of Turkey Rifat Hisarcıklıoğlu. Appreciative to the head of state of the audience, the guest highlighted that Turkish partners are proud of constructive cooperation with our country and a number of successfully completed and ongoing joint projects.
Daha fazla oku

Türkmenistan ile Mısır çeşitli alanlarda işbirliğini arttıracak

Aralık 3, 2018 - 10:33 PM
Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır-Türkmenistan Ekonomik, Bilim ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi'nin 2. toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin arttırılmasına yönelik önemli kararlar alındı. Söz konusu toplantıda Türkmen tarafına Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Amandurdy İşanov başkanlık ederken, Mısır tarafını Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sahar Nasr temsil etti.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *