Türkmen Lider, Özbek ve Kırgız mevkidaşları ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ve Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov ile telefonda görüştü. Kırgız ve Özbek Liderlerin inisiyatifi ile yapılan görüşmelerde, ikili münasebetler ele alındı. Kırgızistan ve Özbekistan Devlet Başkanları, Türkmen Lideri’ni Yeni yıl ile tebrik ettiler.

Türkmen ve Özbek Devlet Başkanları, iki ülke arasındaki münasebetlerde gelinen seviyeden memnun kaldıklarını ifade ederek, enerji, sanayi, ulaştırma, tarım ve diğer alanlardaki işbirliği potansiyelini değerlendirdi.

Ayrıca, iki komşu ülke Lideri kültür, eğitim ve insani alandaki işbirliğini ele aldı. Bölgesel ve uluslararası konulara da değinen Liderler, BM, BDT ve diğer uluslararası örgütler çerçevesindeki münasebetler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Türkmen Lideri’nin Nisan ayında Özbekistan’a gerçekleştirdiği verimli devlet ziyareti ve Ağustos’ta ayındaki Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun kurucu ülke Devlet Başkanları’nın Avaza’daki zirvesindeki alınan kararların ikili ve bölgesel işbirliğine yeni bir ivme kazandırdığı ifade edildi.

Türkmen ve Kırgız Liderleri ise görüşmesinde Türkmenistan-Kırgızistan Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun önemine değinerek, iş dünyası temsilcilerin arasındaki görüşmelerin yapılmasının, doğrudan temasların kurulmasının ülkeler arasındaki ticaret hacminin artmasına katkı sağladığını belirttiler.

Liderler ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları ele aldı. Telefon görüşmesinin sonunda, Liderler açıklık ve karşılıklı anlayışı temel alan Türkmen-Kırgız ilişkilerinin yeni bir gelişme düzeyine ulaştığını belirtti.

 

Rastgele Haberler

23.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı

Kasım 20, 2018 - 10:26 PM
Dünyanın önemli enerji zengini ülkesi Türkmenistan’ın ev sahipliğini yaptığı en büyük etkinliği olan 23.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı başladı. 3 gün ziyaretçilere açık kalan fuarda dünyanın 50 ülkesinden enerji devleri stant açtı. Bunun yanı sıra Türkmenistan’ın petrolgaz sektöründeki hem devlete ait hem de özel şirketler fuardaki yerini aldı. Fuar ile birlikte düzenlenen konferansa ise 250’nin üzerinde yabancı heyet katılıyor. Türkiye’yi temsilen Rönesans Holding ve İlk İnşaat şirketleri stant açtı.
Daha fazla oku

Genişletişmiş Bakanlar Kurulu 26 Ocak’ta yapılacak

Ocak 19, 2018 - 10:20 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı bugün Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülke gündemi ile birkaç konu görüşülmüş olup, bazı kararlar alınmıştır. Toplantı sonrasında Türkmenistan Devlet Başkanı bir açıklama yapmış olup, 2017
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *