Türkmenistan tarımdan sanayileşmiş ülkeye döndü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Yeni yıl öncesi Bakanlar Kurulu’nun en son toplantısını gerçekleştirdi. 2018 yılını değerlendiren Türkmen Lider, Türkmenistan’ın tarım ülkesi olmaktan çıkarak, sanayi ülkesine dönüştüğünü kaydetti.

Devlet Başkanı 2018 yılı içerisinde  51 Bakanlar Kurulu’nun toplantısının ve çeşitli konularda 41 devlet düzeyindeki çalışma toplantısının gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkmen Lider, bu sene devamında 10 ülkeyi ziyaret ettiğini, 10 ülkenin devlet ve hükümet Başkanları’nın Türkmenistan’ı ziyaret ettiğini söyledi.

Devlet Başkanı ayrıca, 2018 yılı içerisinde yabancı ülkelerin çeşitli bakanları, uluslararası örgütlerin başkanları, yabancı büyükelçiler, yabancı işadamları ve çok sayıda yurtdışından gelen konuklar ile bir araya geldiğini ifade etti. 

“Bakanlar Kurulu toplantılarında, hükümet toplantılarında, ziyaretlerde ve uluslararası toplantılarda siyasi, ekonomik ve sosyal nitelikte konular ele alınmıştır. Tarafsızlık ilkelerine dayanarak - bağımsız devletimizin yasal statüsü, uygun kararlar alındı ve belgeler imzalandı.” diye konuşan Türkmen Lider, 2018 yılından memnun kaldığını söyledi.

Küresel ekonomideki krize rağmen, seçtikleri yolda güvenle ilerlediklerini kaydeden Türkmen Lider, ulusal ekonomide önemli başarıların kazanıldığını, yüksek teknolojili işletmelerin açıldığını, Türkmenistan’ın tarımdan sanayileşmiş ülkeye dönüştüğünü belirtti.

Daha sonra Türkmen Lider, Türkmen halkının Yeni Yıl bayramını en iyi şekilde kutlaması için 31 Aralık gününü tatil ilan etti. Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname kapsamında, Türkmenistan halkı Yeni yıl bayramı dolayısıyla 4 gün tatil yaparak, 2 Ocak tarihinde işbaşı yapacak.

Rastgele Haberler

Türkmen Lideri doğum günü ile kutladılar

Temmuz 2, 2018 - 1:51 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov doğum günü dolayısıyla kutlamaları kabul etti ve bir dizi kabuller gerçekleştirdi. Türkmen Lideri’ni Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Özbekistan Demiryolları Başkanı Açilbay Ramatov ve Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ziyaret etti.
Daha fazla oku

Türkmenistan, Rusya’ya yeni büyükelçi atadı

Ekim 15, 2016 - 9:10 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Batır Niyazliyev’i Rusya nezdindeki büyükelçisi görevine atadı. Sayın Devlet Başkanı, bununla ilgili kararı dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında imzaladı.
Daha fazla oku

Türkmenistan Devlet Başkanı, Malezya’da

Kasım 8, 2016 - 8:04 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, dün akşam saatlerinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a ulaşdı. Resmi ziyaret için Malezya’ya gelen Sayın Devlet Başkanı, bugün Başbakan Nacib Tun Abdel Rezzak ile bir araya gelecek. Resmi görüşmelerden sonra bir dizi anlaşamlara
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *