Türkmen diplomasisinin yeni alanları

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün kuruluşunun 10.yılını kutlanmaktadır. Genç Türkmen diplomatlarının yetiştirildiği okulda ülkenin dış politikasının öncelikli alanları için yeni bir eğitim merkezi kuruldu. Söz konusu merkezde enerji, su ve ulaştırma diplomasisi alanında kalifiyeli uzmanlar yetiştirilecek.

Bu merkezin kurulması Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından 20 Aralık tarihindeki Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısında ileri sürüldü. Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan dış politikasının öncelikleri arasında ulaştırma ve enerji diplomasinin gelişen rolüne dikkat çekmişti. Bu alanlarda önemli bir tecrübe toplandığı, yeni çözümlerin üretilmesi, yeni işbirliği kapılarının açılması için uzmanlara ihtiyaç olduğundan bu merkezin açılması öngörüldü.

Bu amaçla, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü yapısında Türkmen diplomasisinin en ilgili alanlarında özel bir Eğitim Merkezi kurulmasına karar verildi. Merkezin açılmasıyla, uluslararası ilişkiler alanında yüksek nitelikli personelin eğitimi yeni bir seviyeye ulaşacak, Enstitünde yürütülen araştırma ve analitik çalışmalar geliştirilecek ve zamanın amaçlarına göre güçlendirilecektir.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün kuruluşunun 10.yılı dolayısıyla bir konferansta tertip edildi. Konferansa, yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, bakanlar, sivil toplum örgüt temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Konferansta enstitünün çalışmaları değerlendirildi.

2008 yılında uluslararası ilişkiler alanında uzman kadronun yetiştirilmesi için kurulan Enstitünden bugüne kadar 470 uzman mezun oldu. Bu mezunlar diplomasi, ekonomi, hukuk, finans, bankacılık ve basın alanında çalışmaktadır.

Bu Enstitü Rusya Dışişleri Bakanlığı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Hindistan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Enstitüsü, İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü,  Romanya Diplomatik Enstitüsü, Arjantin Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Enstitüsü ve diğerleri ile yakından işbirliği yapmaktadır.

Rastgele Haberler

Yangala Kanyonu: Ateşli Kaleler

Eylül 16, 2018 - 9:13 PM
Amul-Hazar 2018 rallisi Balkan vilayetindeki parkurda sona erdi. Balkan vilayeti Türkmenistan’ın en büyük bölgelerinin birisidir. Bölgenin yüzölçümünün büyük bir kısmını Karakum çölü kaplamaktadır. Hazar Denizi’nin kıyısında yer alan vilayet birçok eşsiz tarihi güzellikleri de barındırmaktadır.
Daha fazla oku

Orta Asya’ya ülkelerinde terörle mücadelede etkin işbirliği

Mayıs 1, 2018 - 10:53 PM
Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Küresel Terörle Mücadele Stratejisinin Orta Asya’daki uygulanmasına yönelik üst düzey toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, BM Genel Sekreteri Yardımcısı, BM Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Vladimir Voronkov, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov, Orta Asya’nın diğer ülkelerinin bakan yardımcıları, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler, yerel ve yabancı basın mensupları katıldı.
Daha fazla oku

Türkmen Lider, seçimleri kazanan Putin’i tebrik etti

Mart 20, 2018 - 12:24 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan mevcut Devlet Başkanı Vladimir Putin’i tebrik etti. Putin’i seçimlerde kazandığı büyük zaferle ve yeniden devlet başkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik mesajı gönderen Türkmen Lider, Rus halkı tarafından yapılan seçimin, ülkedeki siyasi, sosyal istikrarı ve ekonomik büyümeyi sağlamayı amaçlayan Vladimir Putin'e olan güveni ve desteğinin kanıtı olduğunu gösterdiğini kaydetti.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *