Orta Asya-Hindistan-Afganistan Bakanlar toplantısı

12-13 Ocak 2019 tarihinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde "Orta Asya - Hindistan - Afganistan" formatında bu ülkelerin Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantısı gerçekleştirilecek.

Son dönemde Afganistan’ın kalkınması için çaba gösteren bölge ülkeleri, Afganistan’ı çeşitli uluslararası projelere ve toplantılara dahil ederek, ülkenin kalkınmasına katkı sağlamaktadır.

Yeni bir formattaki görüşme, Orta Asya ülkeleri ile Afganistan ve Hindistan münasebetlerini geliştirecek. Bu konu, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Afganistan Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani arasındaki telefon görüşmesinde dillendirildi.

Son yıllarda Hindistan hükümeti, Orta Asya ülkeleri ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Bununla birlikte, bu amaca ulaşmada başarı büyük ölçüde Afganistan'daki istikrar ve ulaşım bağlantılarının mevcudiyetine bağlıdır. Bu nedenle, Hindistan Afganistan’daki pek çok ulaştırma projelerinde yer aldı. İran’ın Çabahar limanı ile Orta Asya ve Afganistan ticari münasebetlerin arttırılması öngörülmektedir.

Rastgele Haberler

Türkmenistan ile İran işbirliği, Tahran’da ele alındı

Ocak 28, 2019 - 9:39 PM
İran’ın başkenti Tahran’da Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar ikili ve bölgesel işbirliğini değerlendirdi. Siyasi ve ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesi için ortak çözümler ve planlar ele alındı.
Daha fazla oku

Türkmenistan-İsrail siyasi istişareler

Mart 27, 2019 - 11:26 PM
Türkmenistan ile İsrail Devleti Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişareler 25 Mart 2019'da İsrail’de gerçekleşti. İsrail tarafına Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Alexander Ben Zvi başkanlık etti.
Daha fazla oku

“Özel Haberimiz” Türkmen Medyasında Haber oldu

Kasım 27, 2018 - 5:56 PM
Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin www.atavatan-turkmenistan.com sitesi her gün Türkmenistan gündemi ile ilgili Türkçe haberleri dünyaya servis etmektedir. Günümüzde Türkmence bölümüzde test yayınları ile hazırlıklarını tamamlamak üzere. Gelecekte İngilizce ve Rusça servisini devreye sokmayı planlıyoruz. Atavatan Türkmenistan Ekibi olarak, genel haberlerin yanında özel
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *