Afgan yükleri Lapis Lazuli koridoru ile Azerbaycan’a ulaştı

Afganistan'dan yola çıkan ilk yük, Lapis lazuli uluslararası ulaşım koridoru aracılığıyla Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı'na ulaştı.

Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı basın sözcüsü Vafa Safarli-Abdullazade Azerbaycan basınına yaptığı açıklamasında, 174 tonluk ilk ihracat yükünün Azerbaycan’a ulaştığını kaydetti.

Afganistan’ın kurutulmuş meyveler ve baharatlardan oluşan 9 TIR’lık ilk sevkiyatı, Lapis Lazuli ulaştırma koridoru aracılığıyla Türkmenistan topraklarından geçerek, Berkarar gemisiyle Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan’a ulaştı.

Vafa Safarli-Abdullazade, bu yükün Azerbaycan’dan sonra Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ve Avrupa güzergahı ile yol alacağını belirtti.

Azeri yetkili, gelecekte bu güzergaha Hindistan’ın da katılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakü limanında düzenlenen törene; Türkiye’nin ve Afganistan’ın Azerbaycan’daki büyükelçileri de katıldı. Her iki büyükelçi, ulaşım koridorunun öneminden bahsetti ve Afganistan’ın kalkınmasına, ihracatının arttırılmasına sağladığı katkıları anlattı.

Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye, Kasım 2017'de Lapis Lazuli uluslararası bir ulaşım koridoru oluşturulması konusunda anlaşma imzalamıştı.

13 Aralık 2018 tarihinde Afganistan’dan bu güzergah ile ilk sevkiyata başlanmıştı.

Rastgele Haberler

I зимних спортивных играх «Дети Азии»

Şubat 15, 2019 - 12:07 AM
В российском городе Южно-Сахалинск стартовали I зимние международные спортивные игры «Дети Азии», в которых принимает участие и сборная Туркменистана. Нашу страну, где снег является экзотикой, представляют юниорская хоккейная команда и две фигуристки.
Daha fazla oku

Türkmenistan’dan Endonezya’ya uçak taziyesi

Ekim 31, 2018 - 9:36 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Endonezya’da meydana gelen uçak kazası dolayısıyla Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Vidodo’ya taziye mesajı gönderdi. Lion Havayolları’na ait uçağın düşmesi sonucunda çok sayıda insanın ölümüne yol açan kazadan duyduğu
Daha fazla oku

Türkmen Lider, Gürcistan Büyükelçisi’nden güven mektubunu kabul etti

Mart 5, 2019 - 9:47 PM
Gürcistan’ın yeni atanan Aşkabat Büyükelçisi Mamuk Murcikneli, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a güven mektubunu sundu. Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin selamını ileten Büyükelçi, Türkmenistan ile işbirliğinin güçlendirilmesi için çaba göstereceğini, son yıllarda iki ülke münasebetlerinin yeni döneme girdiğini kaydetti.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *