Türkmenistan’ın cam ağacı Orta Asya’nın en büyüğü

Yeni  yıl için hazırlıklar tüm dünyada son sürat devam etmektedir. Artık yeni yıl için son haftaya girildi. Tüm dünyada olduğu Orta Asya ülkelerinde de bu bayram büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlanmaktadır. Ülkelerin önemli şehirleri ve kentleri cam ağaçları ile süslendi.

Orta Asya ülkelerinin başkentleri ise en büyük cam ağacına sahip oldu. Bu cam ağaçlarının arasında en büyüğü Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki cam ağacı oldu. Aşkabat’taki cam ağacı Alem Kültür ve Dinlenme Merkezi’nin önündeki meydana kuruldu. Her tarafı süslenen cam ağacının yüksekliği 38 metre.

Aşkabat’taki cam ağacının yüksekliğine en yakın ağaç Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te dikildi. Taşkent’in Günçler Köşkü’nün önündeki meydana kurulan cam ağacının yüksekliği 35 metre. Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’deki cam ağacı 28 metre, Kazakistan’ın EXPO-2017 fuarının yapıldığı alana dikilen cam ağacı 25 metre, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki cam ağacı da 25 metre yüksekliğindedir.

Türkmenistan’da cam ağaçlarının ışıkları 15 Aralık tarihinde yakıldı. Ülkenin her tarafı, özellikle Aşkabat’ın bütün sokakları ışıl- ışıl parlamaktadır.

Ülkede hediyeleşmeler devam ederken, hediyelik eşyalar, çeşitli bisküvi ve çikolatalardan oluşan hediyelik paketleri yok satmaktadır. Her yerde Yeni yıl için panayırlar alanları kurularak, çeşitli ürünler satışa sunuldu.

Rastgele Haberler

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 12 Şubat 2017'de yapılacak

Ekim 16, 2016 - 9:04 PM
Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor. Türkmenistan Meclisinin 15 Ekim 2016 senesinde aldığı karara göre, Cumhurbaşkanılığı seçimlerinin 12 Şubat 2017 senesinde yapılması kararlaştırıldı. Seneye gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlık seçimlerine ilk defa 3 siyası parti- Türkmenistan Demokratik
Daha fazla oku

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı ile görüşme

Ocak 22, 2017 - 8:05 PM
Türkmen heyet, Uluslararası Olimpiyat (IOC) Başkanı Thomas Bach ile görüştü. IOC Merkezi Lozan’da gerçekleşen görüşmeye, Türkmenistan tarafından Spor Devlet Komitesi Başkanı, Dışişleri Bakan yardımcısı, Asya oyunları İcra komitesi genel sekreteri, Türkmenistan Milli Olimpiyat komitesi genel
Daha fazla oku

Türkmenistan ekonomisinde istikrarlı büyüme

8, 2019 - 10:46 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkede Ocak-Mayıs aylarındaki ekonomik göstergeler değerlendirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları sırasıyla kendi sorumlu oldukları sektörlerdeki büyüme rakamlarını
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *