Çin, Orta Asya’dan doğalgaz ihracatını artırdı

20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla, bu yılın ocak ayından itibaren CNPC Uluslararası Boru Hattı Şirketi, Orta Asya'dan uluslararası gaz boru hattı üzerinden 46,9 milyar metreküp doğal gaza tedarik etti. Şirketin yayınladığı basın açıklamasına göre, bu ithalatın kış döneminde büyük katkı olduğu ifade edildi.

Geçen yıldan itibaren iç piyasadaki temiz hidrokarbon yakıt talebindeki artışın devam etmesi nedeniyle, CNPC tarafından işletilen ihracat gaz boru hatları, yıl boyunca istikrarlı bir şekilde doğalgaz tedarikini yapmaktadır.

2017 yılında Orta Asya ülkelerinden Çin’e 38,7 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılmıştır. Bu rakam, 2016 yılıyla kıyaslandığında yüzde 13,4 oranda artmıştır.

Orta Asya-Çin doğalgaz boru hattı birbirine paralel A, B ve C hattından oluşmaktadır ve toplam uzunluğu bin 830 kilometre. Aralık 2009’ta hizmete açılan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin boru hattıyla bugüne kadar 250 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştirilmiştir.

Trans-Asya gaz boru hattını tam kapasiteye getirmek için CNPC'ye ait olan PetroChina petrol ve gaz üretim şirketi, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan'dan ortaklarıyla koordinasyonu güçlendirdi.

Bu hatla Çin’e sevk edilen doğalgazın büyük bir miktarını Türkmenistan’da üretilen doğalgaz karşılamaktadır.

 

Rastgele Haberler

Tren Biletleri artık postanelerde satılacak

Ocak 18, 2019 - 6:19 PM
Türkmenpostane Devlet iletişim şirketi Başkent Aşkabat sakinleri için yeni bir hizmete başlıyor. Buna göre, Türkmen demiryollarına ait trenlerde yolculuk yapacak vatandaşlar biletlerini Başkentteki postanelerden satın alabilecek.
Daha fazla oku

CAREC toplantısında ulaştırma ve lojistik işbirliği görüşüldü

Eylül 5, 2018 - 10:23 AM
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı'na (CAREC) katılan ülkelerin Kargo Taşımacıları Birlikleri Federasyonu'nun 9. olağan toplantısı gerçekleştirildi. Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu’nun da davet edildiği ve Yıldız otelinde yapılan toplantıya, Çin, Pakistan, Afganistan, Moğolistan, Gürcistan, Azerbaycan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan,
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *