Çin, Orta Asya’dan doğalgaz ihracatını artırdı

20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla, bu yılın ocak ayından itibaren CNPC Uluslararası Boru Hattı Şirketi, Orta Asya'dan uluslararası gaz boru hattı üzerinden 46,9 milyar metreküp doğal gaza tedarik etti. Şirketin yayınladığı basın açıklamasına göre, bu ithalatın kış döneminde büyük katkı olduğu ifade edildi.

Geçen yıldan itibaren iç piyasadaki temiz hidrokarbon yakıt talebindeki artışın devam etmesi nedeniyle, CNPC tarafından işletilen ihracat gaz boru hatları, yıl boyunca istikrarlı bir şekilde doğalgaz tedarikini yapmaktadır.

2017 yılında Orta Asya ülkelerinden Çin’e 38,7 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılmıştır. Bu rakam, 2016 yılıyla kıyaslandığında yüzde 13,4 oranda artmıştır.

Orta Asya-Çin doğalgaz boru hattı birbirine paralel A, B ve C hattından oluşmaktadır ve toplam uzunluğu bin 830 kilometre. Aralık 2009’ta hizmete açılan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin boru hattıyla bugüne kadar 250 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştirilmiştir.

Trans-Asya gaz boru hattını tam kapasiteye getirmek için CNPC'ye ait olan PetroChina petrol ve gaz üretim şirketi, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan'dan ortaklarıyla koordinasyonu güçlendirdi.

Bu hatla Çin’e sevk edilen doğalgazın büyük bir miktarını Türkmenistan’da üretilen doğalgaz karşılamaktadır.

 

Rastgele Haberler

Türkmenistanyň çäklerinden daşarda okamak we zähmet işini amala aşyrmak

Mart 2, 2019 - 11:56 PM
Türkmenistanyň raýatlarynyň Türkmenistanyň çäklerinden daşarda okamagy we zähmet işini amala aşyrmagy 1.Harby gullukda durmaýan Türkmenistanyň raýatlary Türkmenistanyň çäklerinden daşarda okap we zähmet işini amala aşyryp bilerler. 2.Türkmenistanyň raýatlarynyň daşary ýurt döwletinde bilim almagy üçin olarda okuw mekdebiniň degişli tassyknamasy ýa-da
Daha fazla oku

Avaza’da Bisiklet Kiralama Hizmeti Başlatıldı

Ağustos 9, 2019 - 1:04 PM
Türkmenistan’ın Hazar Denizi’nin kıyısında büyük yatırımlarla inşa ettiği Avaza ulusal turizm bölgesi yeni projeler ile uluslararası bir turizm destinasyonuna dönüştü. Avaza’nın tatil için ideal bir mekana dönüştürükmesi için yeni projelerin hayata geçirilmesi devam ediyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 12 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu öncesinde Avaza turizm bölgesine gitti. Türkmen Lider, Hazar’ın
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *