Çin, Orta Asya’dan doğalgaz ihracatını artırdı

20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla, bu yılın ocak ayından itibaren CNPC Uluslararası Boru Hattı Şirketi, Orta Asya'dan uluslararası gaz boru hattı üzerinden 46,9 milyar metreküp doğal gaza tedarik etti. Şirketin yayınladığı basın açıklamasına göre, bu ithalatın kış döneminde büyük katkı olduğu ifade edildi.

Geçen yıldan itibaren iç piyasadaki temiz hidrokarbon yakıt talebindeki artışın devam etmesi nedeniyle, CNPC tarafından işletilen ihracat gaz boru hatları, yıl boyunca istikrarlı bir şekilde doğalgaz tedarikini yapmaktadır.

2017 yılında Orta Asya ülkelerinden Çin’e 38,7 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılmıştır. Bu rakam, 2016 yılıyla kıyaslandığında yüzde 13,4 oranda artmıştır.

Orta Asya-Çin doğalgaz boru hattı birbirine paralel A, B ve C hattından oluşmaktadır ve toplam uzunluğu bin 830 kilometre. Aralık 2009’ta hizmete açılan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin boru hattıyla bugüne kadar 250 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştirilmiştir.

Trans-Asya gaz boru hattını tam kapasiteye getirmek için CNPC'ye ait olan PetroChina petrol ve gaz üretim şirketi, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan'dan ortaklarıyla koordinasyonu güçlendirdi.

Bu hatla Çin’e sevk edilen doğalgazın büyük bir miktarını Türkmenistan’da üretilen doğalgaz karşılamaktadır.

 

Rastgele Haberler

Türk Dünyası Sivil Toplumu İstanbul’da buluştu

Ocak 11, 2020 - 10:37 PM
İstanbul’da faaliyette bulunan Türk dünyası sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katılımıyla “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşması” gerçekleştirildi. Türkmenistanlılar Dayanışma Derneğinin yöneticilerinin de katıldığı “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşmasına” İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu
Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu: Türkmenistan bir dizi uluslararası sözleşmelere katılacak

Ocak 11, 2020 - 11:50 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2020 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Telekonferans eşliğinde yapılan toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. Bir dizi kararlara imza atıldı ve 2020 yılında Türkmenistan’ın bir dizi uluslararası sözleşmelere katılması yönündeki teklifler değerlendirildi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *