Çin, Orta Asya’dan doğalgaz ihracatını artırdı

20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla, bu yılın ocak ayından itibaren CNPC Uluslararası Boru Hattı Şirketi, Orta Asya'dan uluslararası gaz boru hattı üzerinden 46,9 milyar metreküp doğal gaza tedarik etti. Şirketin yayınladığı basın açıklamasına göre, bu ithalatın kış döneminde büyük katkı olduğu ifade edildi.

Geçen yıldan itibaren iç piyasadaki temiz hidrokarbon yakıt talebindeki artışın devam etmesi nedeniyle, CNPC tarafından işletilen ihracat gaz boru hatları, yıl boyunca istikrarlı bir şekilde doğalgaz tedarikini yapmaktadır.

2017 yılında Orta Asya ülkelerinden Çin’e 38,7 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılmıştır. Bu rakam, 2016 yılıyla kıyaslandığında yüzde 13,4 oranda artmıştır.

Orta Asya-Çin doğalgaz boru hattı birbirine paralel A, B ve C hattından oluşmaktadır ve toplam uzunluğu bin 830 kilometre. Aralık 2009’ta hizmete açılan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin boru hattıyla bugüne kadar 250 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştirilmiştir.

Trans-Asya gaz boru hattını tam kapasiteye getirmek için CNPC'ye ait olan PetroChina petrol ve gaz üretim şirketi, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan'dan ortaklarıyla koordinasyonu güçlendirdi.

Bu hatla Çin’e sevk edilen doğalgazın büyük bir miktarını Türkmenistan’da üretilen doğalgaz karşılamaktadır.

 

Rastgele Haberler

Mawy Yşyk :Açyk gapylar gününe çagyryş

Nisan 13, 2019 - 8:44 PM
Hormatly uçurumlar! Türkmenistanyň Telewideniýe, radiogepleşikler we kinematografiýa baradaky döwlet komitetiniň “mawy yşyk” başlangyç hünär okuw mekdebi sizi 2019-njy ýylyň 2-nji maýynda geçiriljek “Açyk gapylar” gününe çagyrýar. Açyk gapylar gününiň
Daha fazla oku

Türkmen Lider, çiftçileri tebrik etti

Temmuz 13, 2019 - 11:41 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 1 milyon 650 bin ton buğday rekoltesinin toplanması ile ilgili ülkenin çiftçilerini tebrik etti. Türkmen Lider, çiftçilerin bu başarısı ile ilgili yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *