Rus Lider Putin’den TAPİ’ye destek

Türkmenistan’ın ileri sürdüğü ve hayata geçirilmesi için büyük çaba gösterdiği Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi büyük destek görmektedir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yıllık büyük basın toplantısında TAPİ projesini desteklerini kaydetti.

Putin’e basın toplantısında Afganistan ile ilgili sorular soruldu. Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması ve ülkenin kalkınmasında yer alacaklarını söyleyen Putin “Mümkün olduğu kadarıyla, bu sürece katkıda bulunacağız, örneğin Afganistan ile ekonomik işbirliği geliştirerek, örneğin [ana gaz boru hattı] TAPI gibi çeşitli uluslararası projelerde yer alarak” şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2001'den beri düzenlediği büyük basın toplantısı için bu yıl 1.702 gazetecinin akredite oldu.

TAPİ projesi, Türkmen gazını Güney Asya’nın iki önemli ülkesi Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak uluslararası boru hattıdır. Projenin Türkmenistan kısmındaki inşası hızla devam etmektedir. Afgan kısmındaki inşası bu sene Şubat ayında başladı. Pakistan kısmındaki çalışmalarda ilerlemeler kat edildi.

TAPİ – Türkmenistan gazını Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a taşıyan boru hattı. 4 ülkenin topraklarından geçecek boru hattı Türkmenistan’ın Galkınış sahasından başlayarak, Hindistan’ın Pakistan ile sınırına yakın Fazilka kasabasında son bulacak.

Boru hattının toplam uzunluğu 1814 kilometre. Doğalgaz taşıma kapasitesi yıllık 33 milyar metreküp (günlük 90 milyon metreküpten fazla). Projenin gaz kaynağı Galkınış sahası. Dünyanın en büyük 2.doğalgaz rezervli yatağıdır.

Günde 90 milyon metreküp doğalgaz kapasitesi olan hattın 30 yıl boyunca işletmede olması beklenmektedir Hat, gaz talebi yüksek olan Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinin gaz güvenliği için oldukça önemli.

 

Rastgele Haberler

AKB, Türkmenistan’a 1 milyar dolar yatırım yapacak

Ekim 26, 2018 - 9:28 PM
Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan ekonomisine 1 milyar dolar yatırım yaparak, bölgesel anlamda dev altyapı projelerine mali destekte bulunacak. 2000 yılında Türkmenistan’ın üyesi olduğu Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan’da birçok projelere aktif bir katılım sağlayarak, finans kaynağı sağlıyor. Türkmenistan ile Asya Kalkınma Bankası arasındaki 2017-
Daha fazla oku

Hukuk Yüksek Lisans ve Doktora kontenjanları belli oldu

Aralık 23, 2016 - 11:39 AM
Türkmenistan’da 2017 yılı hukuk alanında yüksek lisans ve doktora kontenjanları belli oldu. Bu alanda 2 kurum yüksek lisans ve doktora alanda öğrencileri kabul edecek. Türkmenistan Devlet Başkanlığına bağlı Devlet ve Hukuk Enstitüsü 1 Yüksek lisans ve 1 doktora öğrencisini kabul edecekken, Türkmenistan
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *