Aşkabat’a yeni projeler geliyor

Türkmenistan’ın yeni yılın ilk günlerinde inşaat sektöründeki iş dünyası temsilcilerini yakından ilgilendiren önemli haberler olmaktadır. Bir taraftan yılın ilk inşaat ihalesi yayınlanırken, diğer taraftan Aşkabat’ta inşa edilmesi öngörülen yeni projeler değerlendirildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev’in ricası üzerine Aşkabat’ta yeni inşa edilecek projeleri inceledi. Türkmen Lider, şehrin kuzey bölgesindeki Çoğanlı sitesinde bazı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı temsilcileri, İnşaat ve Mimarlık Enstitüsü yetkililerinin katılımıyla 2020-2030 yılları içerisinde Aşkabat’ın Bagtyyarlyk ilçesinde inşa edilecek projeler hakkında bilgi aldı.

DEV BİR ŞEHİR SİTESİ PROJESİ HAZIRLANDI

Şehrin kuzey bölgesi için dev bir site projesi hazırlandı. Bölgede toplu konut projeleri yanı sıra idari binalar, hizmet ve diğer sosyal amaçlı tesisler inşa edilecek.

İşte inşa edilmesi öngörülen projeler;

- 320 çocuk kapasiteli 8 adet kreş, toplam 2 bin 560 çocuğu kapsayacak;

- 960 öğrenci kapasiteli 6 adet okul, toplam 5 bin 760 öğrenciye eğitim verilecek;

- Kültür, sağlık ve nikah daireleri inşa edilecek.

Proje kapsamında birçok öneriler hazırlandı.

- İlk öneri de 564 hektar alanda 184 konut inşa edilecek. Bunlar 9 ve 15 katlı apartmanlar olarak 16 bin 614 dairesi olacak ve 74 bin 800 aileye ev imkanı sağlanacak.

- 15 katlı 72 apartmanın her biri 88 daireden oluşacak; bunlar 3 ve 4 odalı olacak.

- 9 katlı 66 konutun her biri 96 daireden oluşacak; bunlar da 3 ve 4 odalı olacak.

- yine 2 bloktan oluşan 4 bin daireli 9 katlı binalar inşa edilecek.

- bunun yanı sıra otopark, hizmet evi, bin 500 kişilik spor merkezi, 48 hektar alanda park, kamu hizmetleri gibi pek çok diğer mühendislik projeler yer alacak

Devlet Başkanı ayrıca Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’ne yakın bölgede veya Parahat 7 sitesinde inşa edilecek Türkmen Milli Konservatuar, Danatar Övezov Saz Okulu’nun yeni binalarının projelerini inceledi. Bu projelerde eğitim kampüsü yanı sıra konser salonları, lojman, spor merkezi, dinlenme alanları ve otopark yer alacak.

Ayrıca, Ayrıca, Devlet Sanat Akademisi ek binalarının, Devlet Tıp Üniversitesi eğitim merkezinin ve iki lojmanın, çok katlı otoparkların ve çiçek pazarının projeleri sunuldu.

Türkmen Lider Köşi sitesindeki inşa edilmesi öngörülen  çok katkı apartmanlar, kreş, okul 40 bin hasta kapasiteli poliklinik, dinlenme alanları projelerini inceledi.

Tüm bu ayrıntıların gelecekteki tesislerin planlama aşamasında ele alınması gerektiğini söyleyen Başkan, inşaat projelerinin kapsamlı bir uzman değerlendirmesi için özel bir grup oluşturması istedi.

Aşkabat - sadece güzel ve konforlu bir şehir değil aynı zamanda gerçekten yenilikçi bir metropol olması gerektiğini söyleyen Türkmen Lider, bunun tüm yaşam destek sistemlerinin sorunsuzca çalışması ve görünümde yansıtılması gerektiğini söyledi. Bunun için, mimarlık ve inşaat enstitüsü öğrencileri ile Sanat Akademisi öğrencileri de dahil olmak üzere modern fikirli genç uzmanları aktif olarak çekmek gerektiğinin altını çizdi.

 

Rastgele Haberler

Türkmenistan ve AB İlişkilerinde yeni dönem

Temmuz 19, 2019 - 10:41 AM
Son dönemde Türkmenistan –AB ilişkileri ile ilgili gelişmeler artmaktadır. Yakında Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Aşkabat’i ziyaret etmişti. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avrupa Parlamentosu tarafından
Daha fazla oku

Dünýäniň iň gymmat awtoulagy

Nisan 16, 2019 - 12:03 AM
Ýakynda Şweýsariýanyň Ženewa şäherindäki halkara awtomerkezde häzirki döwürdäki iň gymmat awtoulag ilkinji gezek görkezildi. Häzire çenli ýekeje nusgada öndürilen awtoulag Fransiýanyň Bugatti awtoulag kompaniýasyna degişlidir.
Daha fazla oku

Ankarada syýasy geňeşmeler geçirildi

Mart 14, 2019 - 9:12 PM
2019-njy ýylyň 13-nji martynda Ankara şäherinde Türkmenistanyň we Türkiýe Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasynda syýasy geňeşmeler geçirildi. Bu çärä gatnaşmak üçin Türkmenistanyň Daşary işler ministriniň orunbasarynyň baştutanlygyndaky wekiliýet Ankara geldi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *