Trump ve dünya liderlerinden Türkmen Lideri’ne Yılbaşı mesajları

2019 yılı vesilesiyle Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a dünya liderlerinden tebrik mesajları gelmeye devam ediyor.

Başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May,  İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Bin Zayed El Nahyan, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Deeli, Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ve çok sayıda dünya lideri kutladı.

ABD Başkanı Trum mesajında: “Size mutlu Noeller ve mutlu bir yeni yıl diliyorum” dedi.

“Yeni yılda ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin güçleneceğinden eminim. Umarım birlikte evrensel refah koşullarında yaşama hayalini gerçekleştiririz. Ayrıca önümüzdeki yıl sizinle tanışma fırsatı bulmayı umuyorum ”diye Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in mesajında belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise yılbaşı mesajında, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan’ın Stratejik Ortaklığı Antlaşması’nın yürürlüğe girmesinin, siyasi, ticari, ekonomik, enerji, insani ve diğer birçok alanda karşılıklı olarak yararlı işbirliğini güçlendirmek için yeni fırsatlar açtığını ve hiç kuşkusuz, iki ülkenin dost halklarının özlemlerini karşıladığını belirtti.

 

Rastgele Haberler

Türkmenistan, Uluslararası Çin İthalat Fuarı’na katılıyor

Kasım 7, 2018 - 12:37 PM
5 Kasım’da başlayarak, 10 Kasım’a kadar devam eden Çin'in Şanghay kentinde düzenlenmekte olan bu ülkenin ilk Uluslararası Çin İthalat Fuarı tüm dünyadan büyük ilgi görmektedir. 80’den fazla ülkenin stant açtığı fuara, Türkmenistan da katılmaktadır. Ticaret sektörünü kapsayan fuara dünyanın birçok ülkesinden devlet ve hükümet başkanları katılmaktadır.
Daha fazla oku

Türkmenistan ile Kazakistan ilişkileri ivme kazandı

Nisan 18, 2017 - 7:30 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, iki günlük resmi ziyaret için gittiği Kazakistan’da Akorda Sarayı’nda Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından askeri törenle karşılandı. Resmi karşılama törenini ardından Liderler Akorda Sarayı’nın Altın salonunda baş başa bir
Daha fazla oku

Tarihi İpek Yolunda Asya Oyunları Meşalesi yakma töreni

Eylül 7, 2017 - 7:37 PM
Bugün Mari eyaletindeki dünyanın karadaki en büyük doğal sahası olan Galkınış doğal gaz sahasında Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 17 Eylül tarihinde başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın meşalesi yakıldı. Bununla ilgili bugün tören düzenlendi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *