Asya futbolunun kalbi BAE’de atacak

5 Ocak tarihinde Asya futbolunun kalbi Birleşik Arap Emirlikleri’nde atmaya başlayacak. Aynı gün 17.Asya Kupası start alacak. 1 Şubat tarihinde ise Asya kıtasının futbol devi belli olacak. O gün final karşılaşması oynanacak.

TURNUVA NEREDE YAPILACAK

Birleşik Arap Emirlikleri bu sene 17’ncisi yapılan Asya Kupası’na ev sahipliği yapıyor. Turnuvaya ev sahipliği yapmak için BAE ve İran yarıştı. Kazanan taraf BAE oldu. Turnuvadaki maçlar ülkenin 4 büyük kentindeki 8 statta oynanacak. Abu Dhabi, Al Ain, Dubai ve Şarca kentlerindeki stadyumlar maçlara ev sahipliği yapacak.

AÇILIŞ VE FİNAL MAÇI ŞEYH ZAYED STADINDA OYNANACAK

Turnuvanın açılış ve final maçları ülkenin en büyük stadyumu olan Şeyh Zayed stadında oynanacak. Bu stat 50 bin seyirci kapasiteli.

TURNUVA NASIL OLACAK?

4 senede bir defa düzenlenen Asya Kupası’na ilk defa 24 takım katılacak. Turnuvanın sistemi Euro 2016 turnuvasına benzer olacak. Takımlar 6 grupta 4’şer şekilde bölündü. Grubu birinci ve ikinci bitiren takımlar bir üst tura yükselecek. Ayrıca grupta en iyi derece kazanan 4 takım da bunlara katılacak.

HANGİ ÜLKELER KATILIYOR

Turnuvaya daha fazla takım katılması yönünde alınan karar sonucunda Kırgızistan, Filipinler ve Yemen ilk defa katılacak. Türkmenistan 2004 yılından, Vietnam ile Tayland ise 2007 yılından sonra ikinci defa katılmaktadır.

GRUPLAR ŞÖYLE

A GRUBU            B GRUBU            C GRUBU             D GRUBU         E GRUBU                      F GRUBU

BAE                     Avustralya         Güney Kore          İran                  Suudi Arabistan         Japonya

Tayland                           Suriye                 Çin                          Irak                   Katar                            Özbekistan

Hindistan          Filinstin               Kırgızistan             Vietnam           Lübnan                        Umman

Bahreyn           Ürdün                   Filipinler              Yemen              Kuzey Kore                 Türkmenistan

TURNUVANIN FAVORİLERİ

Turnuvanın favorileri olarak Japonya, İran ve Güney Kore gösterilmektedir. Bu takımlar geçen sene Rusya’da yapılan Dünya Futbol Kupası’nda başarılı bir performans sergilemişti. Son 7 turnuvanın 4’ünde kupayı kaldıran Japonlar, en son 1976 yılında şampiyon olan İran ve 1960 yılında kupayı kazanan Güney Kore ile kıyasıya mücadele edecek. Ayrıca, bir önceki turnuvanı kazanan Avustralya’nın da şansının yüksek olduğu belirtilmektedir. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan ve ev sahibi BAE’nin de kupayı kazanmak için güçlü takımlarıyla mücadele edebileceği belirtilmektedir.

ASYA TAKIMLARININ DÜNYACA ÜNLÜ TEKNİK DİREKTÖRLERİ

Turnuvaya katılan Asya takımlarının pek çoğunu yabancı hem de ünlü teknik direktörler çalıştırmaktadır. Güney Kore’yi Portekizli Paulo Bento, İran’ı Portekizli Teknik Direktörü Carlos Queiroz, Özbekistan’ı ünlü Arjantinli teknik direktör Hector Cuper, Çin’i Tecrübeli İtalyan teknik adam Marcello Lippi, Filipinler’i İsveçli teknik adam Sven-Goran Eriksson, Suriye’yi Alman teknik adam Bernd Stange, Suudi Arabistan’ı Arjantinli teknik direktör Juan Antonio Pizzi, Irak’ı Sloven teknik adam Srečko Katanec, Bahreyn’i Çek teknik adam Miroslav Soukup, Hindistan’ı İngiliz teknik adam Stephen Constantine, Tayland’ı Sırp teknik adam Milovan Rajevac, Katar’ı İspanyalı teknik adam Felix Sanchez, Lübnan’ı Karadağlı teknik adam Miodrag Radulović ve Umman’ı Danimarkalı teknik adam Pim Verbeek çalıştırmaktadır.

Ev sahibi BAE’nin teknik direktörlüğünü ise ünlü İtalyan teknik adam Alberto Zaccheroni yapmaktadır.

TURNUVA İLE İLGİLİ NOTLAR

- Turnuvaya en çok oyuncu gönderen takım Türkmenistan’ın Altyn Asyr takımı oldu. Takımdan 11 oyuncu Türkmenistan milli takımında yer aldı. Altyn Asyr’ı 10 oyuncu gönderen Kırgızistan’ın Dordoy Dinamo ve Katar’ın Al Saad takımları takip etti.

- Asya Kupası’nda boy gösterecek 47 futbolcu Katar liginde top koşturmaktadır. Bu alanda ikincilik Suudi Arabistan’a (31) aittir, ardından Tayland ve BAE (27), Çin (26) ve Hindistan ile Vietnam (23) gelmektedir.

- Turnuvada Alman takımlarında oynanan 12 ve İngiliz takımlarında oynayan 9 oyuncu bulunmaktadır.

- Turnuvada Arjantin, Hırvatistan, Kıbrıs, Yunanistan, Fas, Norveç, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, İspanya, Tunus, ABD, Endonezya ve Malezya liglerinde oynayan bir futbolcu yer almaktadır.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’da karbon siyahı üretimi arttı

Ocak 26, 2019 - 4:25 PM
Türkmenistan’da son yıllarda sanayi üretimin arttırılması ve aynı zamanda yerli hammaddelerin kullanılması sonucunda ihracat odaklı ürünlerin üretilmesine büyük önem verilmektedir. Ülkede faaliyet gösteren Hazar kimya fabrikası 2018 yılı itibariyle yüksek kaliteli karbon siyahı üretimini 2 kat arttırdı. Pek çok sektörde kullanılan bu üründen geçen sene itibariyle 2 bin tonu ihraç edildi. Bu ürünün ana alıcıları ABD, Rusya, İskoçya, Özbekistan ve diğer ülkelerin firmalarıdır.
Daha fazla oku

Karakum Çölü, UNESCO Dünya Mirası listesine eklenebilir

Mayıs 2, 2019 - 9:07 PM
Türkmenistan'da, Karakum Çölü'nü UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eşsiz bir ekolojik sistem olarak dahil edilmesi için çok sayıda hazırlık çalışmaları yürütülmektedir. Türkmenistan topraklarının çoğunu kapsayan Karakum çölü dünyanın en büyük kumlu çöllerinden biri olarak kabul ediliyor. Bahar günlerinde, Karakum çölü, çiçeklerin açılmasıyla büyüleyici bir manzara
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *