Bakan Yardımcısı Dursun: Türkiye İpek Yoluna Büyük Önem Vermektedir

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) himayesinde Başkent Aşkabat’ta gerçekleşmekte olan ‘Büyük İpek Yolu’nun önemi: Büyük İpek Yolu'nun Önemi: şimdiki ve gelecekteki gelişimi’ konulu uluslararası konferansta katılımcılara hitap eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun Türkiye’nin İpek Yolu’na büyük önem verdiğini kaydetti. Türkmenistan’da önemli bir konferansta bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını kaydeden Bakan Yardımcısı, Modern İpek Yolu tur paketini başlattıklarını ve bu alandaki çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Yarın da devam edecek olan konferansta “Büyük İpek Yolu’nun güzergahında bulunan ülkelerin BM 2030 hedeflerine ulaşılması yönündeki tecrübesi”, “Tarihi yollardan modern karayollarına doğru: Büyük İpek Yolu’nun canlanması”, “Büyük İpek Yolu üzerinde ticaret ile kültürün yaygınlaştırılması” gibi konularda sunumlar yapılacak.

Konferansa katılan misafirler için Alparslan Türkmen Milli Drama Tiyatrosu’nda Köroğlu ve Agayunus tiyatro oyunu gösterilecek. Ayrıca, Mahtumkuli Milli Saz ve Drama Tiyatrosu’nda Galkınış Türkmen-Avsuturya Semfoni Orkestrası’nın konseri izlenecek.   

Rastgele Haberler

İhaleler: Türkmenistan telekomünikasyon ağı geliştirme projeleri

Ocak 21, 2018 - 7:38 PM
Türkmenistan İletişim Bakanlığı, Telekomünikasyon Ağı Geliştirme Projelerinin maliyetlerini karşılamak üzere İslam Kalkınma Bankası'ndan 273 milyon ABD doları tutarında kaynak ayırmak için başvuruda bulunmuş ve bu tutarı, satın alınması planlanan mal, iş, ilgili hizmetler ve danışmanlık hizmetlerinin maliyetini ödemek için kullanmayı planlamaktadır. Projeler, İslam Kalkınma Bankası ve Türkmenistan Haberleşme Bakanlığı ile ortaklaşa finanse edilecek.
Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu: Tepe Türkmen’in Cam Fabrikası’nın açılışına hazırlık

Ocak 15, 2018 - 9:38 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2018 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin değerlendirildiği toplantıda, Türk şirketlerinden Tepe Türkmen’in inşa ettiği Cam Fabrikası’nın açılışına yapılan hazırlıklar ve Çalık Enerji’nin Mari vilayetinde inşasını sürdüğü buharlı ve gaz türbinli elektrik santrali projesi değerlendirildi.
Daha fazla oku

Sportmen Lider yine ustalığını konuşturdu

Temmuz 12, 2018 - 11:20 AM
Türkmenistan’da Eylül ayında düzenlenecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarını yakından takip eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, usta ralli pilotu olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *