Aral deňziniň basseýininde ýerleşýän ýurtlara kömek

2018-nji ýylyň 4-nji dekabrynda Aşgabatda Aral deňziniň basseýininde ýerleşýän ýurtlara kömek bermek boýunça hereketleriň täze Maksatnamasyna (ADBM-4) bagyşlanan wideomaslahat geçirildi. Bu çärä Araly halas etmegiň Halkara gaznasynyň (AHHG-niň) Ýerine ýetiriji komitetiniň işgärleri, Türkmenistanyň, Gazagystanyň, Täjigistanyň we Özbegistanyň milli bilermenleri we halkara guramalaryň wekilleri gatnaşdy.

Duşuşygyň başynda milli bilermenler öz ýurtlarynyň taslamalaýyn tekliplerini taýýarlamak boýunça hasabatlaryny berdiler.

Ara alnyp maslahatlaşmalaryň netijeleri boýunça hemme taslamalaýyn teklipler 2018-nji ýylyň 30-njy dekabryna çenli AHHG-niň Ýerine ýetiriji komitetine iberilmeli diýlip ylalaşyldy we ADBM-4 boýunça sebitleýin iş toparynyň indiki duşuşygyny 2019-njy ýylyň mart aýynyň ikinji ongünlüginde Aşgabatda geçirmek baradaky karara gelindi. Mundan başga-da, şol duşuşygyň öňüsyrasynda iki sany wideomaslahat geçirmek barada ylalaşyldy.

Şeýle hem Halkara hyzmatdaşlyk boýunça German jemgyýetiniň we Merkezi Aziýanyň sebitleýin ekologiýa merkeziniň milli bilermenlere maslahat beriji kömekleri bermäge taýýardyklary barada aýdylyp geçildi.

Rastgele Haberler

Lebap eyaleti : Atamalar ve görevden almalar

Ocak 8, 2019 - 12:34 AM
Eyalet ve ilçe belediyelerinde atamalar ve görevden almalar Lebap eyaletinin belediyelerinde de gerçekleşti. Türkmen Liderinin imzaladığı Kararlarla Lebap eyaletinin birkaç belediyesinde görevden almalar ve atamalar gerçekleşti.
Daha fazla oku

Ticaret Bakanı Pekcan Aşkabat’ta Fuar açılışını yapacak

Aralık 8, 2018 - 1:46 PM
Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Aşkabat’ta düzenlenecek Türk İhraç Ürünleri fuarının açılışını yapacağı açıklandı. TC Aşkabat Ticaret Müşavirliğinden bildirildiğine göre, Bakan Pekcan bu önemli fuarın açılışını da gerçekleştirmek ve resmi görüşmeler yapmak için yakında Aşkabat’a gelecek. Türkmenistan'da her yıl düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın 9 uncusu bu yıl yine Türkmenistan
Daha fazla oku

BAE’den TAPİ projesine büyük ilgi

Aralık 22, 2017 - 3:18 PM
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan başkanlığında kalabalık heyet, Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki İşbirliği Ortak Komitesinin ikinci toplantısı için Aşkabat’a gelen Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah’a
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *