Lebedev: Türkmenistan 2018’de BDT’de aktif rol aldı

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İcra Komitesi Başkanı ve İdari Sekreteri Sergey Lebedev, örgüte üye ülkelerin daimi temsilcileri ile yaptığı toplantıda, 2018 yılında Türkmenistan’ın ve Özbekistan’ın BDT kapsamında aktif rol aldığını kaydetti.

Toplantıdan sonra basına da konuşan Lebedev, 2018 yılında BDT olarak verimli geçen bir yılı geride bıraktıklarını kaydederek, Türkmenistan ile Özbekistan’ın aktif rol almasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Özbekistan’ın birçok anlaşma ve sözleşmelere dahil olduğunu söyleyen Lebedev, iki hafta sonra Türkmenistan’ın 2019 yılı için BDT dönem başkanlığını üsleneceğini ifade etti.

Lebedev, Türkmenistan’ın 2019 yılı dönem başkanlığı için Türkmen toprağında yapılacak pek çok etkinliğin programını sunduğunu belirtti. Aşkabat’ta Eğitim ve Sanat alanında forum düzenlenecek. 31 Mayıs’ta BDT Hükümet Başkanları (Başbakanlar) Zirvesi yapılacak.

BDT kapsamındaki 2018 yılını da değerlendiren Lebedev, bu sene zarfında BDt ülkeleri arasındaki ticaret hacminin yüzde 20 oranında arttığını kaydetti. Bunun yanı sıra gençlerin arasındaki işbirliği, spor ve kültür alanlarında bir dizi etkinliklerin yapıldığını ifade edildi. 

 

Rastgele Haberler

Amul-Hazar 2018 rallisi start aldı

Eylül 12, 2018 - 10:20 PM
Türkmenistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve bin 571 kilometre uzunluğundaki Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları start aldı. 5 etaptan oluşan ralli yarışı, Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinden başladı. 20’den fazla ülkeden gelen 83 takım ralli macerasına başladı. Aralarında Atavatan Türkmenistan yayın grubu olmak üzere dünyanın onlarca ülkesinden çok sayıda gazeteci yarışı takip ediyor.
Daha fazla oku

Türkmen Petrolü, Gürcistan Demiryoluyla Taşınacak

Ocak 18, 2017 - 5:36 PM
Gürcistan demiryolu müdürlüğü, Türkmenistan petrolünün transit geçişinden her sene 22 milyon dolar gelir elde edecek. 4,5 milyon ton Türkmen petrolünün Gürcistan toprakları üzerinden taşınması için ülkeler arasında 3 yıllık bir anlaşma imzalandı.
Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nin kitabı Türkçe ’ye çevrildi

Temmuz 4, 2019 - 6:46 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un kaleme aldığı ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun Kalbi’ kitabının ikincisi de Türkçe ’ye tercüme edildi. Bu kitabın birincisi de daha önce Türkçe ‘ye çevrilmişti.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *