Afganistan Türkmenistan’ın yardımıyla yurtdışı ihracatına başladı

Türkmenistan’ın ileri sürdüğü Lapis Lazuli (Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye) Transit ve Taşımacılık anlaşması ilk sevkiyat ile hayat buldu. Afganistan Lapis Lazuli güzergahı ile Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ilk yük sevkiyatını gerçekleştiriyor.

13 Aralık günü   Afganistan’ın Herat kentinden ilk sevkiyat yapıldı. Pamuk ipliği, kuru üzüm, karpuz tohumu ve susam yüklü 9 tır Aşkabat’a geldi. Şimdi buradan Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’na doğru hareket edecek. Oradan deniz yoluyla Azerbaycan’a ulaştırılacak ve ardından Gürcistan aracılığıyla Türkiye’ye ulaştırılacak.

Bu ihracat yükü sadece Türk tüketiciler değil, aynı zamanda Avrupa ülkelerine kadar ulaşacak. Bu güzergah Afgan işadamları için uluslararası pazarlara ulaşmak için bir garanti oluşturacak.

Afganistan Büyükelçiliği Danışmanı Radai Hotak Türkmen Devlet Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Lapis Lazuli güzergahı ile yapılan ilk test aşamasındaki sevkiyatın ticaret hacimlerinin arttırılması, Afgan ürünlerinin ihracatı için olumlu koşulların oluşturulması ve ürün ithalatındaki çalışmaların hızlandırılması açısında önemli bir aşama olduğunu belirtti. Afgan diplomat, Türkmenistan Devlet Başkanı’na Afganistan ile münasebetlerin geliştirilmesi, Afganistan’ın ekonomik bakımdan kalkınması ve bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi için yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

 

Rastgele Haberler

Türkmenistan İlk Altın Madalyasını Kazandı

Eylül 16, 2017 - 4:50 PM
Bugün start alan Asya oyunlarında ev sahibi Türkmenistan ilk altın madalyalarını jiu-jitsi’den kazandı. Türkmen sporcular Celilmuhammet Hocamuradov ve Murat Gimmiyev ile Cahan Durdyyeva ve Mekan Nurcikov "ikili klasik" disiplinde altın madalya kazandı.
Daha fazla oku

BP: Global energiýa bazary ösýär

11, 2019 - 10:51 PM
Geçen ýyl global energiýa bazary ösdi. Bu barada bugün halk köpçüligine ýetirilen “BP Statistical Review of World Energy 2019” maglumatnamasynda aýdylýar. Atawatan Türkmenistan halkara žurnaly
Daha fazla oku

1 Milyon Ton Buğday Rekoltesi Hazır

27, 2017 - 10:12 PM
Doğalgaz ve petrol kaynakları ile zengin olan Türkmenistan’da tarım sektöründe de önemli gelişmeler yaşanıyor. Artık yurtdışına buğday ihraç eden ülkelerin listesinde bulunan ülkede, bugüne kadar 1 milyon ton buğday rekoltesi toplandı. Bu sene 1 milyon 600 bin ton buğday hasadının toplanması hedeflenmektedir.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *