Türk şirketleri, Türkmenistan’da 1010 proje hayata geçirdi

Türkmenistan, Türkiye’nin Orta Asya bölgesindeki en önemli ticari ve ekonomik ortağı. Buna iki ülke arasındaki karşılıklı saygı ve güven çerçevesinde sürdürülen ikili münasebetler büyük katkı sağlamaktadır.

15-17 Aralık 2018 tarihlerinde Aşkabat’ta 9. Türk İhraç Ürünleri Fuarı katıldı. Fuara, başta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan olmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve çok sayıda Türk iş insanı katıldı.

Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği fuarda konuşan Ticaret Bakanı Pekcan, Türk şirketlerinin Türkmenistan’da bugüne kadar 47,7 milyar dolar değerinde 1010 proje hayata geçirdiklerini kaydetti. Bu nedenle, Türkmenistan’ı Orta Asya’ya açılan bir kapı olarak gördüklerini ifade eden Bakan Pekcan, Ankara ile Aşkabat hattında ticari, karşılıklı yatırım ve işbirliğinin güçlendirilmesini istediklerini kaydetti.

Türk iş adamlarının Türkmenistan’da hayata geçirdiklerini bu pek çok projelerin kardeş ve dost ülke arasındaki işbirliğini kuvvetlendirdiğini ifade eden Pekcan, Türk Hükümeti’nin Türkmenistan ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük değer verdiğini belirtti.

Fuara katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ve Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Amandurdu İşanov, stantları gezerek, sergilenen ürün ve hizmetler hakkında bilgi aldılar. Fuarda, sanayiden inşaata, beyaz eşyadan tekstile kadar pek çok alanda ürünler tanıtıldı.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meridyen Fuarcılık ile ortaklaşa düzenlediği bu fuar, geleneksel bir çıkış yakaladı. Her sene düzenlenen fuar, Türk ihraç ürünlerinin tanıtılması, Türkmenistan ile Türkiye arasında doğrudan ticari bağların kurulması açısından büyük önem taşımaktadır.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *