Bakanlar Kurulu: Birinci Hazar Ekonomik Forumu

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç ve dış gündemine yönelik konular ele alındı. Bakanlar Kurulu’nda ayrıca bazı atamalar gerçekleştirildi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, gelecek sene düzenlenecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu hakkında bilgi verdi.

12 Ağustos 2018 tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi yapıldı. Bu zirvede Hazar’ın hukuki statüsüne ilişkin anlaşma başta olmak üzere bölge ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğini hızlandıracak önemli belgeler kabul edildi. Liderlerin yayınladığı ortak bildiri de, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın inisiyatifi ile 2019 yılında Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun düzenlenmesi yer aldı ve oybirliğiyle desteklendi.

Bu önemli forumu düzenlenen için Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda koordinasyon merkezi oluşturulacak. Önümüzdeki sene 12 Ağustos’ta Hazar Denizi’nin günü etkinlikleri kapsamında Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun organize edilmesi öngörülmektedir. Bu forum denize kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine imkan sağlayacak.

BÜYÜK İPEK YOLU YILI ETKİNLİKLERİ

Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi yılı kapsamında yapılan kültürel etkinlikler ele alındı. Yıl boyunca İpek Yolu’nun önemini anlatan pek çok konferanslar, sergiler, bilim olimpiyatları, spor müsabakaları, festivaller ve diğer etkinlikler düzenlendi.

Birçok etkinlik Türkmenistan Devlet Başkanı’nın “Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi” kitabı kapsamında gerçekleştirildi. Yurtdışında da bir dizi etkinlikler yapıldı. Aşkabat’ta Türkmenistan Hükümeti ve UNESCO ile ortaklaşa “Büyük İpek Yolu’nun önemi: Günümüz ve geleceğe yönelik gelişmeler” konulu uluslararası konferans tertip edildi.

ÖĞRENCİLERİN KIŞ TATİLİ SEFERBERLİĞİ

Bakanlar Kurulu’nda 2-11 Ocak 2019 tarihlerinde okul öğrencilerinin ara kış tatili için kamp hazırlıkları yapıldı. Aşkabat’a yakın olan Gökdere tatil beldesindeki 14 çocuk dinlenme tesisi ve 5 vilayetteki dinlenme tesisleri hazır edildi.

Çocukların tatilini iyi değerlendirmeleri için Türkmenistan Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı ortaklaşa program hazırlandı. Bu program kapsamında birçok çocuklara yönelik etkinlikler, yarışmalar düzenlenecek.

TÜRKMENİSTAN-AFGANİSTAN-PAKISTAN ELEKTRİK HATTI PROJESİ

Toplantıda, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı projesi ele alındı. Türkmenistan bu projeyi hayata geçirerek, Türkmen elektriğini Afganistan ve Pakistan’a ihraç etmeyi planlıyor. Bu proje katılımcı ülkelere önemli ekonomik getiriler sağlayacak. Söz konusu projenin Çalık Holding Türk şirketi tarafından gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Bunun için Türkmenistan ve Afganistan tarafı ile anlaşmalar sağlandı. Asya'nın en önemli enerji projesi olarak kabul edilen Türkmenistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan doğal gaz boru hattı projesinin paralelinde ilerleyecek olan Türkmenistan, Afganistan, Pakistan elektrik iletim hattı projesini Çalık Holding üstlendi. Proje sayesinde Türkmenistan'dan Pakistan'a bin megavat elektrik aktarılacağı belirtilen açıklamada, 1,6 milyar dolarlık projenin 3 yıl içerisinde tamamlanacağı kaydedildi.

Ayrıca Bakanlar Kurulu’nda Türkmen Lider, 2019 yılında yapılacak fuar, sergi ve festivallerin takvimi onaylayan bir kararname imzaladı.

Bunun yanı sıra bir takım atamalar gerçekleştirildi. Sanayiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Kerim Durdımuradov ve Sanayi Bakanı Hoşgeldi Mergenov görevden alındı.

Rastgele Haberler

Sport bäsleşigi – “Biznes reklama” gazetinde

Nisan 11, 2019 - 9:20 PM
Her hepdäniň duşenbesinde elimize gowuşýan “Biznes reklama” gazetiniň “Sport” sahypasyny okamaga sabyrsyzlyk bilen garaşýanlar bar. Çünki sport – şu günümiziň sesi. Häzirki wagtda ýaşlaryň esasy gyzyklanýan ugurlarynyň biri. Ine, gazetiň bu günki “Sport”
Daha fazla oku

Ученые обнаружили новую аномальную звезду

Mayıs 23, 2019 - 11:05 PM
Она сформировалась в результате слияния двух умерших звезд, ставших белыми карликами. Группа астрономов из Германии и России обнаружила в космосе аномальный объект J005311, который образовался в результате
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *