ABD Afganistan özel temsilcisi ile görüşme

Bugün Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, ABD Afganistan özel temsilcisi Zalmay Halilzad’ın başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Görüşmede Türkmenistan’ın ve ABD’nin arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi yönünde olumlu sonuçların bulunduğu vurgulandı ve taraflar bu ilişkileri gelecekte çeşitlendirerek daha da ilerletmek konusunda mutabık kaldılar. Afganistan özelinde siyası durumunun gidişatı konusunda fikir teatisinin bulunduğu görüşmede taraflar iki devletin potansiyelini ve uluslararası örgütler nezdinde siyasi ve diplomatik işbirliğinin potansiyelini ele aldılar. Özelikle Tarafsız Türkmenistan’ın Afganistan konusunda uluslararası girişimlerinin aktif üyesi olarak, yıllardır Afganistan’da barışı sağlamak ile ilgili teşebbüslerde bulunduğu ifade edildi. Bununla ilgili taraflar Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Türkmenistan’ın komşu Afganistan’da barışı sağlamak için kendisinin siyasi diplomatik alanı sağlamaya hazır olduğuna ilişkin girişimlerine dikkat çekti.

Afgan konusuna dikkat çeken Z. Halilzad Afganistan’da hayata geçirilmekte olan alt yapı projelerine olumlu değerlendirmelerde bulundu  ve bunların komşu Afganistan’da ve tüm bölgede güvenliği sağlamak konusunda önemini vurguladı. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğal gaz  hattının, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) istikametindeki elektrik enerji hattının ve optik iletişim hattının ayrıca  Serhetabad-Turgundu-Herat, Imamnazar-Akina-Andhoy demir yollarının hayata geçirilmesi bölgenin  tüm   jeo siyası haritasını değiştireceği kabul edilmektedir.

Türkmen-Amerikan işbirliğinin devamlı geliştirilmesinin  önemini vurgulayan taraflar bu ilişkileri gelecekte iki tarafa faydalı olarak geliştirmesi konusunda fikir teatisinde bulundular.

 

 

Rastgele Haberler

Bakan Çavuşoğlu Aşkabat’ta

Kasım 9, 2018 - 1:02 AM
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Aşkabat’ta. Bakan Çavuşoğlu’nun resmi Twitter hesabı @MevlutCavusoglu hesabından yapılan açıklamada, Asya turunun son durağı olan dost ve kardeş #Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’tayız denilmektedir. Paylaşılan fotoğraftan anlaşıldığına göre, Bakan Çavuşoğlu’nu TC Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu ve görevliler karşıladı.
Daha fazla oku

Gara dilik ― älemiň täsinligi

Nisan 16, 2019 - 12:06 AM
10-njy aprelde älem meseleleri boýunça bir wagtyň özünde bolup geçen 6 sany metbugat maslahatynda «Gara dilik» diýlip atlandyrylýan älem täsinliginiň suraty taryhda ilkinji gezek görkezildi.
Daha fazla oku

Erdoğan’dan Tarafsızlık Bayramı kutlaması

Aralık 15, 2017 - 12:25 AM
Tarafsızlık bayramı nedeniyle Türkmen Liderine kutlama mesajları gelmeye devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’dan Türkmenistan Devlet Başkanına kutlama mesajı geldi. Mesajda 1995 yılının 12 Aralığında daimi Tarafsızlık statüsüne sahip olduktan sonra Türkmenistan bölgede istikrarın kefili oldu. Sizin girişimleriniz ile BM Genel Kurulu
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *