Lapis Lazuli projesiyle ilk yük taşınacak

Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye arasında oluşturulması için yoğun çaba harcanan Transit ve Ulaştırma İşbirliği Anlaşması (Lapis Lazuli) koridoru iş yüzünde hayata geçecek. Afganistan’ın Herat kentinden yola çıkacak olan yük treni Turgundi (Afganistan) istasyonundan sonra Türkmenistan torpaklarından geçerek, Türkmenbaşı Deniz Limanı’na ulaşacak. Deniz limanı aracılığyla Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan’a ulaşacak ve Lapis Lazuli koridorunda ilk pilot yük treni taşımacılığı resmen başlamış olacak.

Lapis Lazuli projesi, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un gerçekleştirdiği video-konferans çalışma toplantısında ele alındı. Serhetabat (Türkmenistan) – Turgundi (Afganistan) demiryolunun açılmasıyla Afganistan Türkmenistan’un ulaştırma ve lojistik sistemie dahil oldu. Türkmenistan aracılığıyla dünyaya açılmak isteyen Afganistan, Herat’tan çıkacak ilk yük treni ile Azerbaycan’a mallarını taşıma imkanına sahip olacak. Şubat 2018’te hizmete açılan Serhetabat-Turgundi demiryolu Lapis-Lazuli koridorunun önemli bir parçasına dönüştü.

12-13 Aralık tarihlerinde başlatılacak ilk treni seferi için Afganistan’ın Herat kentinde düzenlenecek törene, Türkmenistan’ı temsilen Karayolu Taşımacılığı Bakanı Orazdurdy Suvhanov katılacak. Türkmen Lider, Bakan Suvhanov’un 12-13 Aralık tarihlerinde Afganistan’a çalışma ziyaretinde bulunması için ilgili kararnameye imza attı.

Geçtiğimiz günlerde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Lapis Lazuli koridoruna katılan ülkelerin Bakanlar Konferansı gerçekleştirildi. Bu konferansta koridorun önemine değinildi. Ayrıca, koridora ilgi gösteren Özbekistan ve diğer ülkelerin katılması büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Rastgele Haberler

Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı kuruldu

Ocak 29, 2019 - 10:14 PM
Türkmenistan Devlet Başkanının Kararı ile Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı kuruldu. Buna göre, Sanayi Bakanlığı, Demir yolları ulaştırma bakanlığı, Otomobil Ulaşım Bakanlığı, İletişim Bakanlığı, Deniz ve Irmak ulaşım İdaresi ve Türkmenhovayolları idaresi kapandı.
Daha fazla oku

96 Ofis ve Ticari binası : Özel sektöre büyük destek

Şubat 14, 2018 - 8:14 PM
Türkmenistan’da özel sektörü desteklemek ve ülke ekonomisindeki katkısını arttırmak amacıyla bir dizi faaliyetler yapılıyor. Özel sektörü geliştirmek amacıyla Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği kuruldu ve bu birliği partisi de faaliyet gösteriyor.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *