Kadim Dehistan’ın büyüleyici görünümü

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Amul-Hazar 2018 rallisi sona erdi. Ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinden başlayan macera batısındaki Balkan vilayetinde son buldu. Yarışın son aşamasında Balkan vilayetine giriş yapan ralli sürücülerini bu vilayetin tarihi mekanları büyüledi.

Kanyonlardan oluşan vilayetteki kadim Dehistan mekanının büyüleyici görünümü hayran bıraktı. Bu eşsiz şehir, Hazar Denizi'nin yakınındaki Türkmenistan'ın batısında yer almaktadır. Konumu - Misrian Ovası - Türkmenistan topraklarındaki en sıra dışı yerlerden biridir. Burada birçok tarihi eser korunmuştu.

Dehistan Etrek nehrinin alt bölgelerinde yer alan Orta Asya'nın eski kültürünün en büyük merkezidir. Bu alanda yapılan arkeolojik buluntular,  milattan önce III. yüzyılda burada Misrian Vadisi'nde, sulu tarım yapıldığını ve bu bölgenin halklarının ana uğraş alanının tarımcılık olduğunu gösterdi.

Eşsiz Dehistan kenti, antik yerleşim birimlerinin pitoresk kuleleri, X-XII. Yüzyıla ait anıtları ve eski İslam dönemine ait cami ile tanınmaktadır. Bir zamanlar bu şehir, Horezm ve Pers Hyrcania arasındaki kervan yolu üzerinde gelişen bir ortaçağ şehri olmuştu.

Dehistan, Türkmenistan'ın güneybatı kesiminde en önemli ortaçağ vadisi olarak kabul edilir. VIII. yüzyıldan XIV.yüzyıla kadar bu topraklarda, Messorian kenti, Humeymşah döneminde en yüksek güce ulaşmıştı. Günümüze ulaşan çeşitli yapıların sayısız kalıntıları, eski büyüklüğüne tanıklık ediyor. Dehistan bir kale ve bir "ticaret merkezi" (konut ve alışveriş alanları) olarak ayrı ayrı bölgelere ayrılmıştır. Sadece ünlü Şir-Kabir türbesinin (XI-XII yüzyıllar.) 25 metre yüksekliğinde iki minaresi ve bazı kale duvarları günümüze kadar korunarak gelmiştir.

Kadim şehrin çevresinde yer alan kervan saraylar kent kapılarının yerleşim biçimi göstermektedir. Bu kent günümüze kadar korunmuş haliyle büyük bir zarar gördüğünü göstermektedir. Onun binalarının birçok kısmının çöl kumları kaplamıştır. Burada Firdevsi’nin Şehname destanının yazıldığı yer olduğundan tarihi ve kültürel önemi çok büyüktür.

Rastgele Haberler

Türkmenistan 30 Afgan öğrenciyi daha ücretsiz üniversitelerine kabul edecek

Ekim 8, 2016 - 11:02 AM
Türkmenistan komşu Afganistan’a diğer konularda olduğu gibi eğitim alanında büyük destek vermekte olup, Afganistanlı öğrencilerin Türkmenistan’da ücretsiz üniversite eğitim almasına imkan vermektedir. 7 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, Türkmenistan Devlet Başkanı 30 Afgan öğrencinin daha Türkmenistan’da ücretsiz üniversite eğitimi almasına yönelik Karara imza attı. Karara göre, 30 Afgan vatandaşı ücretsiz olarak
Daha fazla oku

Türkmenistan’ın kimya sanayi hızla gelişiyor

Kasım 24, 2016 - 6:59 PM
Türkmenistan Hükümeti, ekonomik alanlarının tamamını çeşitlendirerek, büyüme ivmelerini yakalamak için çaba gösteriyor. Petrol ve dogalgaz gibi doğal kaynaklar bakımından zengin olan Türkmenistan, bu kaynakları kullanarak, kimya sanayi için önemli olan ihracat kaynaklı ürünlerin üretimini
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *