Hazar’ın Türkmen sahilinde Uluslararası Otomobil Fuarı

Ağustos 11, 2019 - 1:39 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Hazar Denizi’nin kıyısındaki Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda Uluslararası Otomobil Fuarı düzenlendi. Söz konusu fuar, 12 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında gerçekleştirildi. Çok sayıda davetli ve yabancı basın mensuplarının

Daha fazla oku

«Altyn asyr» Naýbaşy kuboga mynasyp boldy

Ağustos 4, 2019 - 9:03 AM

Aşgabadyň «Altyn asyr» futbol topary Türkmenistanyň Naýbaşy kubogynyň eýesi boldy. Türkmenistanyň at gazanan tälimçisi Ýazguly Hojageldiýewiň tälim berýän topary arzyly Kubok ugrundaky duşuşykda geçen ýyl ýurdumyzyň Kubogyna mynasyp bolan «Köpetdagy» 2:0 hasabynda ýeňdi.

Daha fazla oku

Tokyo Olimpiyatları için geri sayım başladı

Temmuz 27, 2019 - 8:26 PM

2020 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek Yaz Olimpiyatları için geri sayım başladı. Olimpiyatların başlamasına bir yıl kalması nedeniyle törenler düzenlendi. Japonya’nın Aşkabat Büyükelçiliği de bu törenlerin yapıldığı alanlardan birisi oldu.

Daha fazla oku

Görme engelli bisikletçi ülke -ülke geziyor

Temmuz 13, 2019 - 11:32 PM

İtalya’nın başkenti Roma'dan 8 Mart günü rehberi Michele Giuliano ve Samuel Spriano ile birlikte 'tandem' denilen iki kişilik bisikletle dünya turuna çıkan görme engelli Davide Valacchi, Türkmenistan macerasını tamamladı. İtalya’nın Aşkabat Büyükelçiliği resmi internet sitesinde de yer alan habere göre, Görme engelli sporcu, Görme Engelliler ve Körler İçin Paralimpik Oyunlar Federasyonu (FISPIC)

Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nin kitabı Türkçe ’ye çevrildi

Temmuz 4, 2019 - 6:46 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un kaleme aldığı ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun Kalbi’ kitabının ikincisi de Türkçe ’ye tercüme edildi. Bu kitabın birincisi de daha önce Türkçe ‘ye çevrilmişti.

Daha fazla oku

Olimpiada ― 2024-e dört görnüş goşuldy

30, 2019 - 8:03 AM

Halkara Olimpiýa komitetiniň Şweýsariýanyň Lozanna şäherinde geçirilen 134-nji mejlisinde Olimpiýa oýunlary bilen bagly möhüm çözgütleriň birnäçesine gelindi. Öz işine 2026-njy ýyldaky Olimpiýa oýunlaryny geçirjek döwletiň anyklanmagy bilen başlan mejlisde dünýäniň iri sport baýramçylygyna ýene-de birnäçe görnüşler goşuldy.

Daha fazla oku

90 ýylda birinji gezek

30, 2019 - 7:59 AM

Amerikanyň Birleşen Ştatlarynyň Kolorada ştatynda iýun aýynda ýagan garyň galyňlygy ýarym metrden geçdi diýip, «Forum Daily» neşiri habar berýär. Habarda aýdylyşyna görä, 21-nji iýunda deňiz derejesinden, takmynan, 2 müň metr belentlikdäki

Daha fazla oku

Türkiýede Alyşir Nowaýynyň golýazmasy tapyldy

30, 2019 - 7:51 AM

Türkiýäniň Kilis şäherinden Gündogar akyldary Alyşir Nowaýynyň bahasy 100 müň dollara barabar golýazmasy tapyldy. XVI asyra degişli golýazmada şahyryň gazallary ýerleşdirilipdir. Bu golýazma şäheriň ýaşaýjylarynyň biriniň öýünden tapyldy. Ýöne, dünýä metbugatynyň

Daha fazla oku