«Minecaft» ― XXI asyryň iň gowy wideooýny

Ekim 4, 2019 - 3:05 PM

Beýik Britaniýanyň «The Guardian» neşiri XXI asyryň iň gowy wideooýunlarynyň reýtingini düzdi. «REGNUM» agentliginiň bu baradaky habarynda aýdylyşy ýaly, sanawa 2000-nji ýyldan bäri çykan meşhur oýunlar girizildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da ikinci uydu için hazırlık

Eylül 25, 2019 - 4:39 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Enerji Bakanı Murat Artıkov ve Türkmen İletişim Ajansı Başkanı Bayram Övezov ile enerji ve haberleşme sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi. Çalışma toplantısında, 2019-2025 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında bu sektörlerde yapılacak çalışmalar ele alındı.

Daha fazla oku

Робот «Федор» готовится стать «отцом»

Eylül 24, 2019 - 5:59 PM

В России в будущем могут создать отряд роботов-космонавтов для использования на МКС, «родоначальником» которых станет робот «Федор», рассказал исполнительный директор НПО «Андроидная техника» (компания-разработчик робота) Евгений Дудоров.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Türk teknolojili Un fabrikası açıldı

Eylül 17, 2019 - 10:18 PM

Ahal vilayetinin Ak Bugday ilçesinde Türkiye’den satın alınan donanım ve cihazlara donatılan modern bir un fabrikası hizmete açıldı. Açılış törenine, Ahal vilayet valisi Serdar Berdimuhamedov, yerli işadamları, valilik çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Çin’le birlikte bilgisayar üretiyor

Eylül 9, 2019 - 6:14 PM

Türkmenistan, ileri teknoloji alanında büyümek için büyük bir çaba göstermektedir. Ülkede her alanda son teknolojilerin kullanılması amacıyla 2019-2015 dijital ekonomi dönemi başlatıldı. Bu bağlamda, bütün sektörlerde teknolojik gelişmelerin yaşanması öngörülmektedir.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Rusya okulları arasında telekonferans

Eylül 3, 2019 - 9:28 PM

Türkmenistan’ın girişimiyle Rusya’nın Astrahan bölgesindeki Funtova köyünde Mayıs 2018’de hizmete açılan Mahtumkuli Firaki okulu, ilk defa öğrencilere kapılarını açtı. Okulun bu anlamlı gününde öğrencileri ve öğretmenleri yeni eğitim-öğretim yılı ile Türkmenistan’daki Puşkin Türkmen-Rus Okulu öğrencileri tebrik etti. İki okul arasında telekonferans gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

İstanbul’da gece 12’den sonra metro hizmeti

Ağustos 29, 2019 - 9:45 PM

İstanbul’da belirli hatlarda gece 12’den sonra da metro hizmeti verilmeye başlıyor. Türk medyasında yer alan haberlere göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, , 30 Ağustos gecesi saat 00.30 itibarıyla gece ulaşımına dönük metro ve otobüs hatlarında hizmetin başlayacağını açıkladı.

Daha fazla oku

Russiýa : Ykrar edilýän ýokary okuw jaýlary

Ağustos 25, 2019 - 2:09 AM

“The Times Higher Education World University Rankings” halkara guramasynyň resmi internet sahypasyndan alnan maglumatlara laýyklykda daşary ýurt bilim edaralarynyň öňdeligini düzýän okuw mekdepleriniň 2019-njy ýyldaky sanawy boýunça Russiýadan sanawa giren ýokary okuw jaýynyň

Daha fazla oku