Türkmenistan Tarafsızlığı’nın yurtdışı etkinlikleri

Ocak 24, 2020 - 1:10 PM

Türkmenistan’ın Tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümü dolayısıyla dünya genelinde bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca, 11-12 Aralık 2020 tarihinde Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Uluslararası Tarafsızlık Konferansı için davetiyeler üst düzey makamlara ulaştırılmaktadır.

Daha fazla oku

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan Uluslararası Enerji Projeleri Müdürlüğü kuruldu

Ocak 24, 2020 - 1:08 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, elektrik enerji sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Elektrik enerji, inşaat ve kamu hizmetlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov ve Enerji Bakanı Murat Artıkov sektördeki çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi.

Daha fazla oku

Türkmenistan, bulaşıcı virüslerin ülkeye giriş riskini azaltacak önlemleri güçlendirdi

Ocak 24, 2020 - 1:07 PM

Büyük karayollarının kesiştiği noktada yer alan Türkmenistan'ın uluslararası ilişkilerin aktif olarak geliştirilmesi, turizm hizmetlerinin çeşitliliğinin artırılması sürecinde bulunduğu coğrafi konumu göz önüne alındığında, ülkeye yeni virüs de dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıkların girmesini önlemek için kapsamlı önlemler almaktadır. Bu konuyla ilgili açıklama, Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı Devlet Sağlık ve Epidemiyoloji Servisi tarafından yapıldı.

Daha fazla oku

Macaristan Türkmenistan'dan doğalgaz alımı ile ilgileniyor

Ocak 22, 2020 - 5:07 PM

Macaristan Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Tamás Menczer, Budapeşte'de düzenlenen Macaristan-Türkmenistan Hükümetlerarası Ekonomi Komisyonu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Macaristan’ın, Türkmenistan'dan Avrupa'ya doğal gaz almak istediğini söyledi.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Euronews arasında işbirliği

Ocak 22, 2020 - 5:06 PM

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa'nın çok dilli haber kanalı Euronews ile işbirliği konuları görüşüldü. Euronews Haber Kanalı İcra Komitesi Üyesi ve İş Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Roland Nikolaou ile yapılan görüşmede,

Daha fazla oku