Avrupalı konsorsiyumdan, Türkmenistan’a metanol tesisi teklifi

Ağustos 19, 2019 - 7:44 PM

Dünyanın doğalgaz zengini ülkelerinden Türkmenistan, enerji kaynaklarının yurtdışı pazarlarına çeşitli güzergahlarla sevkiyatına sıcak bakarken, diğer taraftan da hammaddesi doğalgaz olan dev petrokimya tesislerini kurarak, ihracat kaynaklı çeşitli ürün üretimini de arttırmaktadır. Bunun en bariz örneği, 2018

Daha fazla oku

Özbekistan Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Ağustos 19, 2019 - 6:37 PM

Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un Aşkabat’taki görüşmesinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in Türkmenistan ziyareti ve ülkeler arasında uçak seferlerinin tekrardan başlatılması konuları görüşüldü.

Daha fazla oku

Seda Gengoru : Türkmenistanda işleýändigimiz üçin buýsanýarys

Ağustos 17, 2019 - 3:04 PM

Hormatly okyjylar, bilşiňiz ýaly häzirki wagtda ýurdumyzyň ýene bir taryha altyn harplar bilen ýazyljak wakalarynyň biri ýagny, Hazar ykdysady forum 2019 ajaýyp sergisi bilen diňe bir turkmen halkynyň dal, eýsem daşary ýurt myhmanlarymyzyňam ünsüni çekýar. Biz bolsa, “Atavatan Türkmenistan” halkara žurnalynyň www.atavatan-turkmenistan.com saýty üçin ùçin sergiden bir pursat taýýarladyk.

Daha fazla oku

Adem Kula : Foruma uly höwes bilen gatnaşdyk

Ağustos 17, 2019 - 2:25 PM

Ine, hemmämiziň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan birinji Hazar ykdysady forumy uly üstünliklere beslendi. Forumyň çäklerinde köp sanly halkara çäreler geçirildi. Şolaryň hatarynda ajaýyp sergiler hem bar. Dönýäniň ençeme ýurdundan myhmanlaryň gatnamagynda geçirilen sergide birnäçe daşary ýurtly myhmanlar bilen söhbetdeşlik bolduk.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplantısı: Türkmen Lider Singapur’u ziyaret edecek

Ağustos 17, 2019 - 2:14 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, Ağustos ayının sonlarına doğru Türkmenistan Devlet Başkanı öncülüğündeki heyetin Singapur’a bir ziyaret gerçekleştireceği kaydedildi. Bu ziyaret, Türkmenistan ile Singapur ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracak.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Özbekistan’dan 800 otobüs satın alacak

Ağustos 16, 2019 - 12:02 PM

Türkmenistan, Özbekistan'daki Samarkand otomobil fabrikasında hazırlanan 800 adet İsuzu marka otobüs satın almayı planlıyor. Bununla ilgili anlaşma, 11-12 Ağustos tarihlerinde Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında imzalandı.

Daha fazla oku

Avrupa ve Çin şirketleri konsorsiyumu, Trans-Hazar doğalgaz boru hattı inşa etmeyi planlıyor

Ağustos 16, 2019 - 11:59 AM

Avrupalı şirketler konsorsiyumu Edison Technologies GmbH, MMEC Mannesmann GmbH, Air Liquide Global E&C Solutions, Çin SINOPEC Engineering Group ile birlikte Trans-Hazar doğalgaz boru hattını inşa etmeyi planlıyor. Bu konu, yabancı şirket temsilcileri ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nın petrolgazdan sorumlu Danışmanı Yagşıgeldi Kakayev ile yapılan toplantıda ele alındı.

Daha fazla oku