JEMGYÝET

Nevruz Yaylasının Ak Öyü hizmete açıldı

Tarihine, medeniyetine ve gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ve bu manevi değerleri dünyaya tanıtmak için yoğun çaba gösterilen Türkmenistan’da Başkent Aşkabat’ın yakınlarında Ahal vilayetinin Ak buğday ilçesinde Uluslararası Nevruz Bayramı’nın kutlandığı alanda 3 bin kişilik Nevruz Yaylasının Ak Öyü inşa edildi. Türkmen halkının eski dönemlerdeki geleneksel evlerini andıran binada, ilk olarak 9-10 Ekim tarihlerinde Yaşlılar Konseyi toplantısı yapılacak. Daha sonraki dönemde ise her sene Uluslararası Nevruz Bayramı kutlamaları bu binanın etrafında gerçekleştirilecek.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı açılış törenine, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı. Atavatan Türkmenistan dergisinin de davet edildiği açılış töreninde konuşan Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın ekonomik açıdan hızlı büyüdüğünü ve ülkedeki kalkınma programlarının devam ettirildiğini kaydetti.

Nevruz yaylasında inşa edilen Nevruz Yaylasının Ak Öyünde bundan sonraki dönemde Nevruz Bayramının idrak edileceğini söyleyen Türkmen Lider, Nevruz’un UNESCO somut olmayan manevi değerler listesinde yer aldığını ve Türkmenistan’da büyük bir coşkuyla kutlandığını söyledi.

Devlet Başkanı, bu binada birkaç gün sonra Yaşlılar Konseyi’nin toplantısının yapılacağını, bu toplantıda Türkmenistan’ın geleceğe yönelik kalkınma programı ve yeni hedeflerin belirleneceğini ifade etti.

Daha sonra Türkmen Lider, yaşlılar ve nineler ile birlikte binanın açılışını gerçekleştirdi. Nevruz Yaylasının Ak Öyü binası 3 bin kişilik ve yanında toplu yemek için geniş alan bulunuyor.

Ahal vilayetinin kontrolünde Türkmen inşaat firması tarafından inşa edilen projede, geniş bir alan yeşillendirilmiş ve açılış dolayısıyla salıncaklar ve eski dönemlerdeki evler kurulmuş.

Açılış töreninden sonra Türkmen Lider ve resmi heyet, Nevruz Yaylasının Ak Öyü binasının etrafını yeşillendirmek amacıyla toplu ağaç dikme kampanyasına katıldı. Yaşlılar ve öğrenciler de ağaç diktiler.

Daha önce, böyle bir bina 2015 yılında Mari vilayetinde inşa edilmişti ve bu binada Türk Dünyası Kültür Festivali düzenlenmişti.

Türkmen Ak öyleri – ülke halkının konukseverliğinin sembolüdür, kendine özgü tarihi ve kültürel mirasının değeridir. Türkmen halkının daha önce ev olarak kullandığı geleneksel evleri, bugünlerde de sadece köylerde değil, aynı zamanda şehirlerde de görmek mümkün.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy