DÜNÝÄ

Nevruz, UNESCO’nun somut olmayan kültür mirasına dâhil edildi

Türk Dünyası’nda baharın müjdeleyicisi olarak büyük coşkuyla kutlanan Nevruz Bayramı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) Somut olmayan kültürel mirasının listesine alındı. Bununla ilgili karar, Etiyopya'da düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras’ının Korunması Komitesi toplantısı kapsamında onaylandı.

Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz Bayramı’nın UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras’ının listesine dâhil edilmesi için Azerbaycan, Afganistan, Hindistan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye ve Özbekistan’dan oluşan grup başvuruda bulundu. Bu ülkelerde Nevruz Bayramı büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Nevruz dünyada dostluk ve uyum çağıran, misafirperverlik, iyi komşuluk, hümanizm ve çalışkanlık gibi prensipleri ilke edinen halkların arasında kutlanan kadim bir bayramdır. Uygarlığının ebedi manevi ve ahlaki değerleri taşıyan bu bayram dünyanın kültürel hazinesi olarak akıllarda yer almıştır.  

19 Şubat 2010 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 64. oturumunda Nevruz Bayramı 21-22 Mart tarihlerinde Uluslararası Nevruz Bayramı olarak kutlanması yönünde önemli bir karar alınmıştı. Böylece, Nevruz uluslararası bir bayramların arasında yerini almış oldu. 

Addis Ababa’daki toplantıda 24 ülke temsilcisi Nevruz’un somut olmayan kültürel mirasın iki listesine dâhil olması yönünde oy kullandı.

Öte yandan, geçen sene UNESCO tarafından Türkmenistan’ın Köroğlu eseri somut olmayan kültürel mirasın listesine dâhil edilmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Dewid Kameron palow tagamyna haýran galdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Mejlisiniň wekilleri Gruziýada saparda bolýarlar

Abu-Dabide Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna bagyşlanan çäre geçirildi

Ertir Parižde Türkmenistanyň göçme energetika forumy öz işine başlar

Özbegistan bilen Beýik Britaniýa täze resminamalara gol çekişdi

Ulag ulgamynda hyzmatdaşlyk etmek boýunça Türkmen-rumyn iş toparynyň mejlisi geçirildi