BIZNES

“MULTIMODAL IPEK YOLU” TÜRKMENİSTAN’IN GİRİŞİMİYLE HAYATA GEÇİYOR

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Kasım ayında Birleşmiş Milletler himayesinde düzenlenecek 1. Sürdürülebilir Ulaştırma Sektörü konulu Küresel Sempozyuma yönelik medya forumu gerçekleştirildi. Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen medya foruma, aralarında “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisi olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden haber ajansları, televizyon, radyo, internet site temsilcileri katıldı. Foruma 30’a yakın ülkeden 65’in üzerinde yabancı basın mensubu ve 10’u aşkın uluslararası örgüt temsilcileri büyük ilgi gösterdi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın organize ettiği forum kapsamında Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Avrupa Komisyonu, Şanhay İşbirliği Örgütü, Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Uluslararası Karayolu Taşımacılık Örgütü temsilcileri dünyanın çeşitli ülkelerini temsil eden basın mensuplarını bilgilendirdi.

Medya forumda konuşan uluslararası örgüt temsilcileri, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un BM Genel Kurulu’nda ileri sürdüğü ulaştırma sektöründeki işbirliğinin daha da aktifleştirilmesi, yeni ulaşım ve transit koridorlarının kurulması yönündeki girişiminin uluslararası toplum tarafından büyük destek gördüğünü ve bu kapsamında BM kapsamında 2014 yılında bir karar aldınığını ifade ettiler. Yabancı örgüt temsilcileri, 2015 yılında yine Türkmenistan’ın girişimiyle BM tarafından 2016 yılında Aşkabat’ta ulaştırma konulu uluslararası konferansın yapılmasının kararlaştırıldığını ve bu konferansın karayolu, demiryolu, hava ulaşımı, deniz taşımacılığında işbirliğinin güçlendirilmesine, yeni ulaşım koridorlarının kurulmasına ve bu alanda önemli kararların alınmasına büyük katkı sağlayacağını ve ulaştırma sektörünün hukuk altyapısının oluşturulması açısından önemli bir platform teşkil edeceğini ifade ettiler.

 

TÜRKMENİSTAN ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE DEVLEŞİYOR

Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü hizmetini veren Türkmenistan, ulaştırma sektöründeki uluslararası inisiyatifleri ile dünyanın gündemine oturdu. Türkmenistan Hükümeti, kendi ülkesindeki ulaştırma altyapılarını yenilerken, diğer tarafdan bu alanda uluslararası işbirliğini de ihmal etmiyor. Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu projesinin hayata geçirilmesine öncülük eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un girişimiyle başka bir uluslararası proje, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattının inşası süratla devam ediyor ve bu sene bu projenin büyük bir kısmı tamamlanacak.

Türkmenistan bir taraftan uluslararası ulaşım ağının inşası için çalışmalar yürütürken, diğer taraftan bu ağın güvenli ve sürdürülebilir olması için uluslararası girişimler de yapmaktadır. Türkmenistan’ın girişimiyle kendi toprakları üzerinde bulunan Orta Asya’nın en büyük nehri olan Amuderya’nın üzerinden kara ve demir yol köprüleri inşa edilirek, alt yapı projelere ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Başta Türkmenbaşı şehrindeki uluslararası havalimanı olmak üzere, her eyalette havalımanların inşasına büyük önem verilmiştir.

Yarın hizmete açılması planlaştırılan Uluslararası Aşkabat havalimanı ise, bu anlamda önemli bir adımdır. Türkmenistan’da yapılan projelerin hayata geçmesiyle, Karadeniz, Baltik bölgesi, Güney ve Doğu Asya, Orta Doğu deniz limanlarına, Çin, Hindistan, Pakistan, Asya Büyük Okyanus bölgelerine çıkış sağlanacak.

Türkmenistan, Türkiye’ye bağlantı sağlayan Orta Asya Modal otobanının kurulmasını teklif etmiştir.

Türkmenistan, Avrupa-Kafkasya-Asya (TRASEKA) programına aktif katılmaya hazır olduğunu beyan etmektedir. Zira, Orta Asya’dan batıya ulaşımı sağlamak İpek yolunu yeniden hayata geçirmek ve Avrasya bölgesinde dünyanın en büyük iki kıtasını birleştirmek için şans olacaktır.

Bir taraftan, Avrupa ile Aysa birleştirecek TRASEKA projesine Türkmenistan’ın katılımı, Türkmenistan’ın teklifiyle, Orta Asya Modal otobanının hayata geçmesi, Kuzey- Güney demiryolu olan Kazakistan-Türkmenistan- İran demiryolu, Asya’ya açılan Türkmenistan- Tacikistan-Afganistan demiryolu, Hazar Denizi’nin en büyük limanlarından olacak Türkmenbaşı Limanın hayata geçmesi, Türkmenistan’da kara yolu, deniz yolu hava yolu alanındaki  girişimleri dikkate aldığında Türkmenistan’ın girişimiyle, “Multimodal İpek Yolunun” yeniden hayate geçtiğini söyleyebiliriz.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı

 

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy