BIZNES

Moskova’da Hazar’a Kıyıdaş Ülke Bakanlar Toplantısı

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 4-5 Aralık tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin Dışişleri Bakanlar toplantısının yapılacağını açıkladı.

Belirtildiği gibi, Türkmen Liderinin önderliğinde Türkmenistan, Hazar ülkeleri ile bölgede karşılıklı yarar sağlayan ortaklıkla yapıcı işbirliğini güçlendirmek için büyük çalışmalar yapıyor. Devlet Başkanı’nın girişimiyle bir dizi uluslararası anlaşmalar hazırlandı ve kabul edildi. Örneğin, Hazar Denizi'ndeki Biyolojik Kaynakların Korunması ve Kullanımı Anlaşması ile Hazar'daki Acil Durumların Önlenmesi ve Tasfiye Edilmesi Alanında İşbirliği Anlaşması uluslararası anlaşmaların bazılarıdır. Türkmenistan’ın aktif katılımıyla Hazar Denizi Hidrometeorolojisi Alanında İşbirliği Anlaşmasında da son yaklaşıldı.

Moskova’daki Bakanlar Toplantısında 2018 yılında Kazakistan’da yapılması planlanan 5.Hazar Liderler Zirvesi için gündem başlıkları ele alınacak. Ayrıca, Hazar’ın hukuki statüsüne ilişkin konulara fazlasıyla önem verilecek. Bakanlar ayrıca, Hazar’a kıyısı olan ülkeler arasındaki ticari, ekonomik ve ulaştırma sektörlerindeki işbirliği konularını görüşecek.

Hazar Bölgesi, Avrasya alanındaki en önemli jeopolitik ve ekonomik merkezlerden biri, stratejik enerji, ulaşım ve iletişim merkezidir. Bu bağlamda, Türkmen Lider, Tarafsız Türkmenistan’ın Hazar’ın hukuki statüsü ile ilgili konvansiyonun hazırlanması çalışmasında aktif bir şekilde yer aldığını belirtti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmen gazy Yragyň elektrik stansiýalarynyň zerurlyklaryny üpjün eder

Awstriýanyň kompaniýalarynyň Aşgabada sapary

Gazagystan bilen Eýran söwdanyň möçberini 3 milliard dollara ýetirer

Ýaşlara bagyşlanan ylmy-amaly sergi geçiriler

Ata Watan Eserleri

ABŞ-nyň işewürleri Türkmenistana gelerler

Birža täzelikleri: daşary ýurtly işewürler portlandsement satyn aldy